TYP: a1

Ktoś chętny, by zostać testerem wycieczkowców?

czwartek, 4 lutego 2021
Anna Ciężadło

Entuzjaści rejsów statkami wycieczkowymi przeżywali ostatnio naprawdę ciężki czas – z powodu wirusa cała branża praktycznie zamarła. W dużej mierze przyczyniła się do tego sytuacja ze statkiem Diamond Princess, na którym zaraz na początku pandemii zdiagnozowano ponad 700 pozytywnych przypadków Covid-19. Czy zatem jest nadzieja, że teraz wszystko zacznie pomału wracać do normy?

Nie tak zaraz

Nie tylko miłośnicy wycieczkowców nie mogą się doczekać końca obostrzeń – właściciele statków również. Aby jednak branża mogła na powrót zacząć funkcjonować, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich procedur, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno pasażerom, jak i załogom wycieczkowców.

No i tu właśnie zaczyna się cała zabawa: rzecz w tym, że nie sposób przetestować tego inaczej, jak tylko w praktyce. Innymi słowy, potrzebni są ochotnicy, którzy zgodzą się na własnej skórze sprawdzić skuteczność nowych zasad.

Testy czas zacząć

W listopadzie 2020 roku firma Royal Caribbean ogłosiła, że poszukuje ochotników, którzy zechcą zostać swoistymi „królikami doświadczalnymi”. Na odpowiedź – i to entuzjastyczną – nie trzeba było długo czekać. W ciągu tygodnia zgłosiło się 100 tys. chętnych.

Z pewnością taka sytuacja ucieszyła szefostwo Royal Caribbean; warto przypomnieć, że w trzecim kwartale 2020 roku (a więc jeszcze przed ogłoszeniem o naborze ochotników) firma zanotowała 1,3 miliarda dolarów straty.

Kto to wymyślił?

Konieczność odbywania tak zwanych rejsów testowych jest jednym z wymogów amerykańskiego Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (DCD). Zanim jednak taki rejs dojdzie do skutku, konieczna jest zgoda portów oraz lokalnych władz służby zdrowia.

A potem będzie już z górki - wystarczy, że linie żeglugowe powiadomią CDC o swoich planach z 30- dniowym wyprzedzeniem, a załogi będą ściśle stosować się do instrukcji technicznych związanych z tzw. „nową normalnością”. Ma ona obejmować praktyki utrzymywania dystansu społecznego, a także ewentualnej kwarantanny oraz ewakuacji.

Czy to ma sens?

Dobre pytanie. Prawda jest taka, że mamy tu do czynienia z wieloma elementami układanki: linie żeglugowe chcą zarabiać pieniądze, turyści pragną zwiedzać świat na pokładzie luksusowych statków, wszyscy chcą pozostać zdrowi, a nikt nie wie, czy wprowadzone procedury coś dadzą.

Trudno też przewidzieć, jak wirus będzie mutował  - czy stanie się bardziej zaraźliwy, a mniej groźny, czy może odwrotnie. Pozostaje też pytanie, co zrobimy, jeśli zostanie z nami już na zawsze – czy wstrzymamy rejsy wycieczkowe do końca świata? Na razie wstrzymaliśmy do kwietnia. Czas pokaże, co będzie dalej.

Tagi: covid, pandemia, wycieczkowce, rejsy, test, statek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940