TYP: a1

Ktoś chętny, by zostać testerem wycieczkowców?

czwartek, 4 lutego 2021
Anna Ciężadło

Entuzjaści rejsów statkami wycieczkowymi przeżywali ostatnio naprawdę ciężki czas – z powodu wirusa cała branża praktycznie zamarła. W dużej mierze przyczyniła się do tego sytuacja ze statkiem Diamond Princess, na którym zaraz na początku pandemii zdiagnozowano ponad 700 pozytywnych przypadków Covid-19. Czy zatem jest nadzieja, że teraz wszystko zacznie pomału wracać do normy?

Nie tak zaraz

Nie tylko miłośnicy wycieczkowców nie mogą się doczekać końca obostrzeń – właściciele statków również. Aby jednak branża mogła na powrót zacząć funkcjonować, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich procedur, które zapewnią bezpieczeństwo zarówno pasażerom, jak i załogom wycieczkowców.

No i tu właśnie zaczyna się cała zabawa: rzecz w tym, że nie sposób przetestować tego inaczej, jak tylko w praktyce. Innymi słowy, potrzebni są ochotnicy, którzy zgodzą się na własnej skórze sprawdzić skuteczność nowych zasad.

Testy czas zacząć

W listopadzie 2020 roku firma Royal Caribbean ogłosiła, że poszukuje ochotników, którzy zechcą zostać swoistymi „królikami doświadczalnymi”. Na odpowiedź – i to entuzjastyczną – nie trzeba było długo czekać. W ciągu tygodnia zgłosiło się 100 tys. chętnych.

Z pewnością taka sytuacja ucieszyła szefostwo Royal Caribbean; warto przypomnieć, że w trzecim kwartale 2020 roku (a więc jeszcze przed ogłoszeniem o naborze ochotników) firma zanotowała 1,3 miliarda dolarów straty.

Kto to wymyślił?

Konieczność odbywania tak zwanych rejsów testowych jest jednym z wymogów amerykańskiego Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (DCD). Zanim jednak taki rejs dojdzie do skutku, konieczna jest zgoda portów oraz lokalnych władz służby zdrowia.

A potem będzie już z górki - wystarczy, że linie żeglugowe powiadomią CDC o swoich planach z 30- dniowym wyprzedzeniem, a załogi będą ściśle stosować się do instrukcji technicznych związanych z tzw. „nową normalnością”. Ma ona obejmować praktyki utrzymywania dystansu społecznego, a także ewentualnej kwarantanny oraz ewakuacji.

Czy to ma sens?

Dobre pytanie. Prawda jest taka, że mamy tu do czynienia z wieloma elementami układanki: linie żeglugowe chcą zarabiać pieniądze, turyści pragną zwiedzać świat na pokładzie luksusowych statków, wszyscy chcą pozostać zdrowi, a nikt nie wie, czy wprowadzone procedury coś dadzą.

Trudno też przewidzieć, jak wirus będzie mutował  - czy stanie się bardziej zaraźliwy, a mniej groźny, czy może odwrotnie. Pozostaje też pytanie, co zrobimy, jeśli zostanie z nami już na zawsze – czy wstrzymamy rejsy wycieczkowe do końca świata? Na razie wstrzymaliśmy do kwietnia. Czas pokaże, co będzie dalej.

Tagi: covid, pandemia, wycieczkowce, rejsy, test, statek
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001