TYP: a1

Koronawirus - lepiej zrezygnować z podróży do Azji

poniedziałek, 27 stycznia 2020
Monika Frenkiel

Świat obiegają coraz bardziej niepokojące informacje dotyczące koronawirusa. Liczba śmiertelnych ofiar wzrosła do 80, a osób zarażonych do 2 744. W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 769 nowych przypadków zachorowań - poinformowała chińska Narodowa Komisja Zdrowia. I choć głównym ogniskiem pozostają Chiny, instytucje monitorujące odradzają podróże do całej Azji Południowo-Wschodniej, w tym do Tajlandii czy Singapuru.

 

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa 2019-nCoV przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Azji, w szczególności Azji Południowo-Wschodniej. Najbardziej aktualne i wiarygodne komunikaty można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.  Główny Inspektor Sanitarny idzie dalej i nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej.

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, 23 stycznia 2020 r. wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w innych regionach Chin. Miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych.

Przypadki wystąpienia koronawirusa to przede wszystkim Chiny, w tym Hong Kong i Makau. Pojedyncze przypadki zanotowano w Tajwanie (6), Tajlandii (5), Japonii (3), Korei Południowej (3),  Singapurze (4), Wietnamie (2), Francji (3), USA (2), Kanadzie (1), Australii (4), Nepalu (1) i Malezji (4).

W Stanach Zjednoczonych potwierdzone przypadki zachorowań zarejestrowano w stanie Waszyngton, Chicago, południowej Kalifornii i w Arizonie. W niedzielę o pierwszym przypadku zachorowania poinformowała Kanada. Chodzi o 50-letniego mężczyznę, który odwiedził chińskie miasto Wuhan, gdzie wykryto pierwsze przypadki, po czym przyleciał do Toronto.

 

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikać miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględnie unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikać odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikać kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ściśle przestrzegać zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzegać zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.


 

Tagi: koronawirus, Chiny, podróże,
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898