TYP: a1

Koronawirus - lepiej zrezygnować z podróży do Azji

poniedziałek, 27 stycznia 2020
Monika Frenkiel

Świat obiegają coraz bardziej niepokojące informacje dotyczące koronawirusa. Liczba śmiertelnych ofiar wzrosła do 80, a osób zarażonych do 2 744. W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 769 nowych przypadków zachorowań - poinformowała chińska Narodowa Komisja Zdrowia. I choć głównym ogniskiem pozostają Chiny, instytucje monitorujące odradzają podróże do całej Azji Południowo-Wschodniej, w tym do Tajlandii czy Singapuru.

 

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. wirusa 2019-nCoV przed podjęciem decyzji o wyjeździe do Azji, w szczególności Azji Południowo-Wschodniej. Najbardziej aktualne i wiarygodne komunikaty można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.  Główny Inspektor Sanitarny idzie dalej i nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej.

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, 23 stycznia 2020 r. wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w innych regionach Chin. Miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych.

Przypadki wystąpienia koronawirusa to przede wszystkim Chiny, w tym Hong Kong i Makau. Pojedyncze przypadki zanotowano w Tajwanie (6), Tajlandii (5), Japonii (3), Korei Południowej (3),  Singapurze (4), Wietnamie (2), Francji (3), USA (2), Kanadzie (1), Australii (4), Nepalu (1) i Malezji (4).

W Stanach Zjednoczonych potwierdzone przypadki zachorowań zarejestrowano w stanie Waszyngton, Chicago, południowej Kalifornii i w Arizonie. W niedzielę o pierwszym przypadku zachorowania poinformowała Kanada. Chodzi o 50-letniego mężczyznę, który odwiedził chińskie miasto Wuhan, gdzie wykryto pierwsze przypadki, po czym przyleciał do Toronto.

 

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach:

  • unikać miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględnie unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikać odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikać kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ściśle przestrzegać zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzegać zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.


 

Tagi: koronawirus, Chiny, podróże,
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 July

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922