TYP: a1

Kolejny samolot spadł z lotniskowca

środa, 7 maja 2025
Hanka Ciężadło

USS Harry S. Truman, chluba amerykańskiej marynarki wojennej, znów stał się gwiazdą internetów. Nie jest to jednak powód do radości – z lotniskowca spadł już drugi samolot  F/A-18E Super Hornet o wartości 60 mln dolarów. Tym razem nie udało się lądowanie.

Najgorszy lotniskowiec na świecie?

Nie przesadzajmy – zdaniem ekspertów to zaszczytne miano należy się Kuzniecowowi, ale faktem jest, że Truman, a właściwie jego załoga, dąży do przejęcia palmy pierwszeństwa w tym względzie.

Od lutego do pierwszych dni maja lotniskowiec zdążył już zaliczyć stłuczkę z masowcem i stracić dwa Hornety; pierwszy z nich ześlizgnął się z pokładu w momencie holowania, drugi wpadł do wody przy nieudanej próbie zatrzymania po lądowaniu. Na szczęście żaden z tych przypadków nie pochłonął ofiar. W ostatnim z nich pilot samolotu zdołał się katapultować i odniósł jedynie lekkie obrażenia.  

Przyczyny incydentów

Od 15 grudnia USS Harry S. Truman pełni misję bojową w rejonie Bliskiego Wschodu – i wygląda na to, że nie służy mu ona najlepiej. 12 lutego doszło do zderzenia z pływającym pod banderą Panamy masowcem Besiktas-M. Stłuczka zdarzyła się w okolicy północnego wyjścia z Kanału Sueskiego – okolica jest zatłoczona, a incydent miał miejsce w nocy. Na razie nie wiadomo, kto zawinił; dochodzenie w sprawie trwa.

Jeżeli chodzi późniejszą o utratę Hornetów, to w zasadzie winą można by obarczyć bojowników Huti – faktem jest, że w obu przypadkach samoloty wpadły do wody w związku z ostrzałem lotniskowca. Czy jednak załoga, bądź co bądź, okrętu wojennego, nie powinna być przygotowana na taki wypadek?

 

Tagi: lotniskowiec, samolot, Truman, USA, Hornet
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932