TYP: a1

Kosztowne „plum!”

środa, 30 kwietnia 2025
Hanka Ciężadło

Z pokładu amerykańskiego lotniskowca zsunął się do morza samolot wart 60 milionów dolarów. Cóż, każdemu może się zdarzyć. Na szczęście obyło się bez ofiar, chociaż jedna osoba została lekko ranna.  

USA kontra Huti

Lotniskowiec USS Harry S. Truman pozostaje na Morzu Czerwonym w związku z rozpoczętą w marcu operacją wojskową. Jest ona wymierzona przeciwko jemeńskim bojownikom Huti, wspieranym przez Iran. Amerykańskie atakują rebeliantów między innymi z użyciem myśliwców startujących z lotniskowca. 

Jak informują przedstawiciele US Navy, mimo utraty jednej z maszyn grupa uderzeniowa USS Harry S. Truman "pozostaje w pełni zdolna do wykonywania misji".

Gwałtowny manewr

Do zdarzenia doszło  momencie, gdy myśliwiec F/A-18E Super Hornet był holowany na pokładzie hangarowym. W pewnym momencie załoga straciła kontrolę zarówno nad holownikiem, jak i nad samolotem. Obie maszyny zsunęły się do morza. 

Na szczęcie zarówno kierowca, jak i marynarz zajmujący miejsce w kokpicie samolotu zdążyli w porę uciec, przy czym marynarz został lekko ranny podczas wyskoku z maszyny.

Trwa dochodzenie w sprawie utraty maszyny, jednak wstępne analizy wskazują, że samolot spadł w momencie, gdy lotniskowiec wykonywał gwałtowny skręt celem uniknięcia ostrzału Huti. 

 

Tagi: lotniskowiec, samolot, Huti
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920