TYP: a1

Francja nie wprowadzi wysokich opłat za kotwiczenie w obszarach chronionych

czwartek, 9 lipca 2015
z mediów | Joanna Szumowska-Pacułt
Francja wycofuje się z pomysłu gigantycznych opłat dla jachtów za kotwiczenie na terenach morskich obszarów chronionych. Według wcześniejszych projektów, opłata miałaby wynosić 20 € dziennie za każdy metr długości jachtu, co oznacza, że na przykład za 1-dniowy postój 15-metrowego jachtu trzeba byłoby zapłacić 300 €.

 Korsyka

Początkowo opłata miała zostać wprowadzona tylko na Korsyce, celem zmniejszenia ruchu jachtów, a co za tym idzie - ochrony dna morskiego na obszarach szczególnie cennych przyrodniczo. Następnie plany zostały rozszerzone na obszary chronione całej Francji, obejmujące łącznie prawie 25% jej wybrzeża.

Przeciwko wprowadzeniu opłat protestowali przedstawiciele europejskiej branży jachtowej, zrzeszeni w organizacji ECYP (European Committee for Professional Yachting), obawiający się, że spowoduje to duże trudności, a może nawet załamanie całej branży, a także uderzy w żeglarzy, którzy odwiedzają te obszary.

Tego typu opłaty były już wprowadzane na należącej do Włoch Sardynii w 2006 roku, jednak po trzech latach zostały zniesione ze względu na duży spadek liczby jachtów odwiedzających tę wyspę.
Tagi: opłaty, Francja
TYP: a3
0 0
Komentarze