TYP: a1

Dzieciaki na pontonie zablokowały superjacht

wtorek, 22 marca 2022
Hanka Ciężadło

Dodajmy, że nie był to przypadek. I że w zupełności rozumiemy zachowanie załogi pontonu. Stanowili ją bowiem bardzo młodzi, zapewne zdesperowani żeglarze z Ukrainy, a wspomniany superjacht to jedna z luksusowych łodzi niejakiego pana Abramowicza.

 

 

"Solaris" ucieka

Roman Abramowicz, podobnie jak inni rosyjscy oligarchowie, został objęty unijnymi sankcjami. Polegają one między innymi na konfiskacie drogich zabawek, na przykład wypasionych jachtów. Ich właściciele dwoją się i troją, by uniknąć tego rodzaju nieprzyjemności.

Warty jakieś 600 milionów dolarów 140-metrowy jacht "Solaris" jeszcze niedawno stacjonował w porcie w Barcelonie, gdzie przechodził remont. Tuż po zakończeniu prac, co miało miejsce 8 marca, jednostka pospiesznie opuściła niegościnne unijne wody, kierując się na akweny należące do bardziej wyrozumiałych państw. Na przykład do Turcji, która bardzo stara się zachować neutralność.

„Nie dla wojny”

Jak widać na na zamieszczonym powyżej filmiku, "Solaris" próbował wejść do jednego z portów w południowo-zachodniej Turcji, jednak na pewien czas uniemożliwił mu to niewielki, nadmuchiwany ponton. Znajdowały się na nim dzieci z drużyny żeglarskiej pochodzącej z Odessy. Młodzi żeglarze mieli flagi swojego kraju oraz trzymali transparent z napisem „Nie dla wojny”. Trudno nie zgodzić się z tym krótkim przesłaniem.

Zachowanie dzieciaków było oczywiście odważne, ale też niebezpieczne dla nich samych. Turecka Straż Przybrzeżna wkrótce usunęła więc protestujących, a „Solaris” zgodnie z planem zacumował w Bodrum.

 

Tagi: Rosja, Ukraina, Turcja, sankcje, oligarcha, Solaris
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934