TYP: a1

Dzieciaki na pontonie zablokowały superjacht

wtorek, 22 marca 2022
Hanka Ciężadło

Dodajmy, że nie był to przypadek. I że w zupełności rozumiemy zachowanie załogi pontonu. Stanowili ją bowiem bardzo młodzi, zapewne zdesperowani żeglarze z Ukrainy, a wspomniany superjacht to jedna z luksusowych łodzi niejakiego pana Abramowicza.

 

 

"Solaris" ucieka

Roman Abramowicz, podobnie jak inni rosyjscy oligarchowie, został objęty unijnymi sankcjami. Polegają one między innymi na konfiskacie drogich zabawek, na przykład wypasionych jachtów. Ich właściciele dwoją się i troją, by uniknąć tego rodzaju nieprzyjemności.

Warty jakieś 600 milionów dolarów 140-metrowy jacht "Solaris" jeszcze niedawno stacjonował w porcie w Barcelonie, gdzie przechodził remont. Tuż po zakończeniu prac, co miało miejsce 8 marca, jednostka pospiesznie opuściła niegościnne unijne wody, kierując się na akweny należące do bardziej wyrozumiałych państw. Na przykład do Turcji, która bardzo stara się zachować neutralność.

„Nie dla wojny”

Jak widać na na zamieszczonym powyżej filmiku, "Solaris" próbował wejść do jednego z portów w południowo-zachodniej Turcji, jednak na pewien czas uniemożliwił mu to niewielki, nadmuchiwany ponton. Znajdowały się na nim dzieci z drużyny żeglarskiej pochodzącej z Odessy. Młodzi żeglarze mieli flagi swojego kraju oraz trzymali transparent z napisem „Nie dla wojny”. Trudno nie zgodzić się z tym krótkim przesłaniem.

Zachowanie dzieciaków było oczywiście odważne, ale też niebezpieczne dla nich samych. Turecka Straż Przybrzeżna wkrótce usunęła więc protestujących, a „Solaris” zgodnie z planem zacumował w Bodrum.

 

Tagi: Rosja, Ukraina, Turcja, sankcje, oligarcha, Solaris
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 10 June

S/y "Śmiały" z Kpt. Andrzejem Rościszewskim opuścił Świnoujście w rejsie do północnego Hornu.
środa, 10 czerwca 1970
Założono Krakowski Yacht Club, jeden z najprężniej działających w latach sześćdziesiątych i dzisiaj klub studencki w Krakowie.
poniedziałek, 10 czerwca 1963
Na Tamizie rozegrany zostaje pierwszy wyścig wioślarskich ósemek pomiędzy reprezentacją Oxford i Cambridge. Zwycięża osada z Oxfordu.
środa, 10 czerwca 1829