TYP: a1

Czarnomorskie delfiny ofiarami wojny

poniedziałek, 16 maja 2022
Z mediów/PAP

Wojna pociąga za sobą ofiary nie tylko ludzkie – z powodu działań wojennych cierpią i giną także zwierzęta – tym razem chodzi o stworzenia wodne. Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę zginęło już kilkaset delfinów.

Tylko w pierwszej połowie maja na tureckich brzegach znaleziono ponad 80 martwych delfinów – to znacznie, znacznie więcej, niż obserwowano przez rozpoczęciem działań wojennych na akwenie. Z kolei w tym samym czasie na brzegach rumuńskich znaleziono ich ponad 70. Najczęstszym powodem śmierci delfinów są wewnętrzne krwotoki, wywołane przez nagły wzrost hałasu, spowodowany na skutek wybuchu bomb lub przez okrętowe sonary. Opinię tę potwierdzają badania prowadzone przez rumuńskiego biologa Razvana Popescu Mirceni.

 

Tagi: delfiny, ekologia, wojna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934