TYP: a1

Czarnomorskie delfiny ofiarami wojny

poniedziałek, 16 maja 2022
Z mediów/PAP

Wojna pociąga za sobą ofiary nie tylko ludzkie – z powodu działań wojennych cierpią i giną także zwierzęta – tym razem chodzi o stworzenia wodne. Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę zginęło już kilkaset delfinów.

Tylko w pierwszej połowie maja na tureckich brzegach znaleziono ponad 80 martwych delfinów – to znacznie, znacznie więcej, niż obserwowano przez rozpoczęciem działań wojennych na akwenie. Z kolei w tym samym czasie na brzegach rumuńskich znaleziono ich ponad 70. Najczęstszym powodem śmierci delfinów są wewnętrzne krwotoki, wywołane przez nagły wzrost hałasu, spowodowany na skutek wybuchu bomb lub przez okrętowe sonary. Opinię tę potwierdzają badania prowadzone przez rumuńskiego biologa Razvana Popescu Mirceni.

 

Tagi: delfiny, ekologia, wojna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999