TYP: a1

Czarnomorskie delfiny ofiarami wojny

poniedziałek, 16 maja 2022
Z mediów/PAP

Wojna pociąga za sobą ofiary nie tylko ludzkie – z powodu działań wojennych cierpią i giną także zwierzęta – tym razem chodzi o stworzenia wodne. Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę zginęło już kilkaset delfinów.

Tylko w pierwszej połowie maja na tureckich brzegach znaleziono ponad 80 martwych delfinów – to znacznie, znacznie więcej, niż obserwowano przez rozpoczęciem działań wojennych na akwenie. Z kolei w tym samym czasie na brzegach rumuńskich znaleziono ich ponad 70. Najczęstszym powodem śmierci delfinów są wewnętrzne krwotoki, wywołane przez nagły wzrost hałasu, spowodowany na skutek wybuchu bomb lub przez okrętowe sonary. Opinię tę potwierdzają badania prowadzone przez rumuńskiego biologa Razvana Popescu Mirceni.

 

Tagi: delfiny, ekologia, wojna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898