TYP: a1

Morskie stworzenia pod Lodowcem Rossa

środa, 8 czerwca 2022
Z mediów

Świat jest pełen niespodzianek, a życie można znaleźć w najmniej spodziewanych miejscach. Grupa naukowców, tym razem z Nowej Zelandii natrafiła na jego przejawy podczas badań Antarktydy, 500 metrów pod warstwą lodu.

 

Grupa badaczy zajmowała się sprawdzaniem, jaki wpływ wywierają zmiany klimatyczne na lodowce Antarktydy. Szukając ujścia podlodowej rzeki na Lodowcu Szelfowym Rossa naukowcy z Narodowego Instytutu Badań nad Wodą i Atmosferą (NIWA) nieoczekiwanie natrafili na ukryty ekosystem, w którym pływało mnóstwo skorupiaków wielkości około 5 mm. Badacze tak bardzo nie wierzyli początkowo w to, co widz, że myśleli, że coś jest nie tak ze sprzętem. Ale kiedy go odpowiednio skalibrowali okazało się, że w oku kamery ukazał się rój stawonogów wielkości około 5 mm.

Żyjątka udało się nawet zidentyfikować jako obunogi (Amphipoda), czyli rząd skorupiaków z gromady pancerzowców. Skorupiaki te przypominają wyglądem krewetki i zamieszkują nawet największe głębiny.

Ekipa badaczy przekazała do laboratorium próbki wody, żeby zbadać jej skład. Na miejscu pozostawiono także sprzęt, który pozwoli obserwować, jak zachowują się nowo odkryte stworzenia.

 

Tagi: Antarktyda, odkrycie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 lipca

"Bona Terra" pod dowództwem Mieczysława Kurpisza opuściła Szczecin wyruszając w rejs trasą przez Kanał Panamski, Wyspy Galapagos, Wyspę Wielkanocną, wyspy południowego Pacyfiku, do Nowej Zelandii oraz Australii; w lipcu 2001 r. na Maderze "Bona Terra" zam
czwartek, 27 lipca 1995