TYP: a1

Brytyjczycy wysyłają nuklearny okręt na Falklandy

wtorek, 22 maja 2012

HMS Talent.
Źródło: www.royalnavy.mod.uk
Brytyjskie media poinformowały w niedzielę, że w rejon Falklandów zostanie wkrótce wysłany brytyjski okręt podwodny o napędzie atomowym HMS Talent, należący do typu Trafalgar, uzbrojony w pociski samosterujące Tomahawk. Skierowanie jednostki ku Falklandom uważa się za demonstrację siły w związku z rosnącym napięciem w stosunkach brytyjsko-argentyńskich.


Falklandy to archipelag wysp na Oceanie Atlantyckim, który znajduje się pod administracją brytyjską. Prawa do wysp rości sobie także Argentyna (nazywając je Malwinami), która w 1982 zajęła je na około 2 miesiące. Reakcją brytyjską było wysłanie potężnej floty, która odzyskała wyspy po krótkiej walce. Według brytyjskich mediów HMS Talent ma dotrzeć w rejon archipelagu 14 czerwca, w rocznicę zwycięstwa Brytyjczyków w wojnie o Falklandy. Działania Wielkiej Brytanii na Falklandach są odbierane przez Argentyńczyków jako podejmowanie agresywnych i prowokacyjnych kroków.

Źródło: TVN24


Wyświetl większą mapę
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 May

W Southampton zakończyła się 7 edycja Whitbread Race; zwycięża "Ef Language".
niedziela, 24 maja 1998
Urodził się Zygmunt Choreń, kapitan jachtowy, regatowiec morski, uczestnik rejsu na "Otago" w regatach Whitbread Race i przede wszystkim projektant żaglowców; m.in. zaprojektował żaglowce "Pogoria", "Iskra", "Dar Młodzieży", "Kaliakra", "Oceania", "Gwarek
sobota, 24 maja 1941