TYP: a1

Brytyjczycy wysyłają nuklearny okręt na Falklandy

wtorek, 22 maja 2012

HMS Talent.
Źródło: www.royalnavy.mod.uk
Brytyjskie media poinformowały w niedzielę, że w rejon Falklandów zostanie wkrótce wysłany brytyjski okręt podwodny o napędzie atomowym HMS Talent, należący do typu Trafalgar, uzbrojony w pociski samosterujące Tomahawk. Skierowanie jednostki ku Falklandom uważa się za demonstrację siły w związku z rosnącym napięciem w stosunkach brytyjsko-argentyńskich.


Falklandy to archipelag wysp na Oceanie Atlantyckim, który znajduje się pod administracją brytyjską. Prawa do wysp rości sobie także Argentyna (nazywając je Malwinami), która w 1982 zajęła je na około 2 miesiące. Reakcją brytyjską było wysłanie potężnej floty, która odzyskała wyspy po krótkiej walce. Według brytyjskich mediów HMS Talent ma dotrzeć w rejon archipelagu 14 czerwca, w rocznicę zwycięstwa Brytyjczyków w wojnie o Falklandy. Działania Wielkiej Brytanii na Falklandach są odbierane przez Argentyńczyków jako podejmowanie agresywnych i prowokacyjnych kroków.

Źródło: TVN24


Wyświetl większą mapę
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 June

Na jachcie "Svaap" do załogowych regat bermudzkich wystartował William Albert Robinson; na Bermudach żeglarz pożegnał przyjaciół i tylko z jednym bermudzkim chłopcem pożeglował przez Kanał Panamski na Galapagos, Tahiti, później Fidżi, Indonezję, Cieśninę
sobota, 23 czerwca 1928
Na jachcie o nazwie "Saoirse" wyruszył w załogowy rejs dookoła świata Irlandczyk O'Brien, pierwszy żeglarz, który żeglował wokół trzech przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
sobota, 23 czerwca 1923
Urodził się Czesław Czarnowski, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny artysta-marynista. Od 1899 r. kapitan jachtowy, członek dawnych jachtklubów w Nowogrodzie i Petersburgu, działacz Ligi Morskiej w Wilnie, od 1925 r.
sobota, 23 czerwca 1883