TYP: a1

"Barlovento II" wraca do domu

czwartek, 23 października 2014
Informacja prasowa | Ewa Górska
Wszystkich miłośników żeglarstwa zapraszamy na powitanie jachtu „Barlovento II”, który w sobotę powraca do Gdyni po ponad 4-miesięcznym rejsie po wodach Arktyki. O wrażeniach z wyprawy opowiedzą jej uczestnicy podczas konferencji prasowej.

Lodowe krainy - powrót Barlovento II
Fot. www.lodowe-krainy.pl

Przypomnijmy: „Barlovento II” wyruszył w rejs z Gdyni w połowie czerwca z ambitnym celem dopłynięcia najdalej na północ w historii żeglarstwa. Cel nie został osiągnięty, bo na przeszkodzie stanął lód, ale ekspedycja i tak zapisuje się w annałach jako jedna z największych arktycznych wypraw w dziejach polskiego żeglarstwa.

Rejs trwał 134 dni. W tym czasie „Barlovento II” pokonał 8852 mile morskie w 8 etapach. Kapitanowie zmieniali się czterokrotnie, wśród nich był organizator rejsu Maciej Sodkiewicz. Przez pokład jachtu przewinęło się 59 załogantów. Wśród nich było 42 mężczyzn i 17 kobiet. Najmłodszy uczestnik rejsu miał 18 lat, a najstarszy 72.Żeglarze pochodzili z całej Polski: Warszawy, Przemyśla, Krakowa, Mielca, Wrocławia, Katowic, Lublina, Chorzowa, Kielc, Sopotu, Pułtuska, Tczewa, Milanówka, Płocka, Łodzi, Pszczyny i Poznania. Ale nie tylko, bo byli także Polonusi ze: Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii a nawet Australii.

Powitanie jachtu i jego załogi odbędzie się w najbliższą sobotę (tj. 25 października) o godz. 11 w gdyńskiej marinie. Połączone zostanie z konferencją prasową w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego (który był patronem ekspedycji). Serdecznie zapraszamy pasjonatów żeglarstwa i dziennikarzy.

Więcej o wyprawie przeczytać można na: www.lodowe-krainy.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 October

Z Southampton w rejs dookoła świata ze wschodu na zachód wystartował Chay Blyth na "British Steel"; po 292. dniach rejsu i opłynięciu Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Blyth 6 sierpnia 1971 roku powrócił do Anglii.
wtorek, 20 października 1970
Odbyło się pierwsze po II wojnie zebranie Ligi Morskiej.
piątek, 20 października 1944
Zwodowano jacht "Farys" dla Erwina Webera, pierwszego polskiego żeglarza samotnika.
niedziela, 20 października 1935