TYP: a1

40 lat temu powstało Bractwo Żelaznej Szekli!

poniedziałek, 8 lipca 2013
Informacja prasowa
Bractwo Żelaznej Szekli było organizacją zajmującą się wychowaniem morskim młodzieży blisko związaną ze słynnym programem telewizyjnym Latający Holender prowadzonym przez Bohdana Sienkiewicza. Przez dwadzieścia lat swojej działalności przez Bractwo przewinęły się tysiące młodych ludzi takich jak choćby, znany dzisiaj na całym świecie, kardiochirurg prof. Marian Zembala.

12 lipca w Jastarni odbędą się całodniowe uroczystości związane z rocznicą. Do miasta przyjedzie ponad stu byłych członków Bractwa Żelaznej Szekli m.in. wspomniany wyżej prof. Zembala. Wśród gości znajdzie się także kpt. Krzysztof Baranowski i kilku innych znanych polskich żeglarzy.

Przed południem młodzież, która zwyciężyła w konkursie „Wygraj rejs na Generale Zaruskim” wyruszy na pokładzie tego żaglowca na Zatokę Gdańską. O godz. 16 na scenie ustawionej w porcie odbędzie się część oficjalna jubileuszu podczas której uhonorowani zostaną twórcy Bractwa.

Po niej wystąpią: Bard Gdańska Andrzej Starzec, orkiestra dęta z Jastarni i zespół szantowy „Kubryk”. O godz. 19 w Miejskim Zarządzie Portu obejrzeć będzie można film dokumentalny o Bractwie Żelaznej Szekli.

Przez cały dzień w tym samym budynku pokazywana będzie wystawa zdjęć prezentujących historię Bractwa, zaś w godz. 15-19 „Generał Zaruski” (i inne jednostki pływające, które przybędą na uroczystości) zostanie udostępniony do zwiedzania dla wszystkich chętnych. Organizatorami spotkania są – miasto Jastarnia i Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877