TYP: a1

Jastarnia pełna Bractwa

niedziela, 14 lipca 2013
Informacja prasowa
12 lipca odbyły się w Jastarni uroczystości związane z obchodami 40-lecia powstania Bractwa Żelaznej Szekli. Zabawa trwała przez cały dzień.

Bractwo Żelaznej Szekli było organizacją zajmującą się wychowaniem morskim młodzieży blisko związaną ze słynnym programem telewizyjnym Latający Holender prowadzonym przez Bohdana Sienkiewicza. Przez dwadzieścia lat swojej działalności przez Bractwo przewinęły się tysiące młodych ludzi.

Wczoraj do Jastarni, z którym Bractwo związane było przez całą swoją historię, przyjechało kilkudziesięciu byłych członków tej organizacji. Niektórzy lądem, inni morzem m.in. na „Generale Zaruskim”, który specjalnie z tej okazji przypłynął z Gdańska.

Przed południem żaglowiec zabrał na pokład kilkunastu laureatów, rozpisanego z tej okazji, konkursu o tematyce morskiej i wyruszył na Zatokę Gdańską. Rejs na „Generale Zaruskim” był jego główną nagrodą. Wśród zwycięzców znalazły się osoby m.in. z Bielsko Białej, Warszawy, Starogardu Gdańskiego, Zgierza i Nowego Tomyśla.

Po powrocie do Jastarni żaglowiec zacumował przy nabrzeżu gdzie został udostępniony do zwiedzania wszystkim chętnym. Tłumnie z tego skorzystali zarówno turyści, spędzający na Półwyspie Helskim wakacje, jak i miejscowi.

W międzyczasie, w Miejskim Zarządzie Portu w Jastarni, odbyła się konferencja poświęcona historii Bractwa Żelaznej Szekli podczas której głos zabrał m.in. pomysłodawca Bractwa kpt. Adam Jasser. Przez cały dzień w budynku Miejskiego Zarządu Portu oglądać było można wystawę zdjęć obrazującą dzieje organizacji.

Kulminacją obchodów było uhonorowanie osób zasłużonych dla Bractwa Żelaznej Szekli, które odbyło się o godz. 16 na scenie w porcie. Do zebranych przemówili organizatorzy jubileuszu burmistrz Jastarni Tyberiusz Narkowicz oraz prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.

Uroczystości uświetniły koncerty: Barda Gdańska Andrzeja Starca, orkiestry dętej z Jastarni i zespołu szantowego „Kubryk”. Zaś o godz. 19 do Miejskiego Zarządu Portu film dokumentalny o Bractwie Żelaznej Szekli, wyreżyserowany przez Bohdana Sienkiewicza, przyszło obejrzeć ponad 60 osób!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851