TYP: a1

Rewitalizacja Dolnej Wisły

piątek, 1 kwietnia 2016
Redakcja/MF
Marszałkowie dwóch województw - pomorskiego i kujawsko-pomorskiego podpisali deklarację współpracy na rzecz rewitalizacji, rozwoju i wykorzystania potencjału gospodarczego Dolnej Wisły.

Dolna Wisła
By Pit1233 - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10605963


Współpraca ma dotyczyć rozwoju gospodarczego, bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, retencji, gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Jednym z zadań ma być przywrócenie możliwości transportowych na Wiśle od Gdańska do Warszawy.

Jak powiedział Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk, na obszarze obu województw kumuluje się większość problemów związanych z gospodarką wodną Dolnej Wisły. Odcinek ten posiada także nieporównywalny do innych potencjał gospodarczy w postaci portów morskich, transportu śródlądowego, korzystnych lokalizacji platform multimodalnych, hydroenergetyki, dużej retencji wody oraz turystyki i rekreacji. Przez ostatnich kilka lat samorządy wykonały już sporo prac służących przywróceniu żeglowności Wisły - np zidentyfikowano tzw. wąskie gardła i przeprowadzono badania dot. głębokości rzeki w różnych jej częściach.

Porozumienie marszałków dotyczy odcinka rzeki od Płocka do ujścia. Do najważniejszych inwestycji na tym odcinku należą: realizacja stopnia wodnego poniżej Włocławka i budowa platform multimodalnych – portów w rejonie Bydgoszczy, Solca Kujawskiego i Tczewa oraz przeprawy promowej w Solcu Kujawskim.
Tagi: Dolna Wisła, rewitalizacja, samorząd, porozumienie, żegluga śródlądowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 November

Zmarła Danuta Zjawińska - od 1948 r. pracownik, a później kierowniczka biura PZŻ w Warszawie. W latach odrodzenia polskiego żeglarstwa po 1956 r. należała do animatorów polskiego żeglarstwa. Była kimś zaufanym i serdecznie bliskim, nie odmawiając pomocy p
niedziela, 25 listopada 1990
W Szczecinie umiera Konstanty Maciejewicz, pochowany na szczecińskim Cmentarzu Centralnym.
sobota, 25 listopada 1972
Zakończyła swój samotny rejs (przejście kobiece przejście Atlantyku) Ann Davison na jachcie "Felicity Ann", angielska dziennikarka. Żeglowała z angielskiego Plymouth, poprzez Wyspy Kanaryjskie, Antiguę do Nowego Jorku.
środa, 25 listopada 1953
Do San Lucar dopływa statek Krzysztofa Kolumba wracając z ostatniej wyprawy do Ameryki.
poniedziałek, 25 listopada 1504