TYP: a1

Rewitalizacja Dolnej Wisły

piątek, 1 kwietnia 2016
Redakcja/MF
Marszałkowie dwóch województw - pomorskiego i kujawsko-pomorskiego podpisali deklarację współpracy na rzecz rewitalizacji, rozwoju i wykorzystania potencjału gospodarczego Dolnej Wisły.

Dolna Wisła
By Pit1233 - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10605963


Współpraca ma dotyczyć rozwoju gospodarczego, bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, retencji, gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Jednym z zadań ma być przywrócenie możliwości transportowych na Wiśle od Gdańska do Warszawy.

Jak powiedział Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk, na obszarze obu województw kumuluje się większość problemów związanych z gospodarką wodną Dolnej Wisły. Odcinek ten posiada także nieporównywalny do innych potencjał gospodarczy w postaci portów morskich, transportu śródlądowego, korzystnych lokalizacji platform multimodalnych, hydroenergetyki, dużej retencji wody oraz turystyki i rekreacji. Przez ostatnich kilka lat samorządy wykonały już sporo prac służących przywróceniu żeglowności Wisły - np zidentyfikowano tzw. wąskie gardła i przeprowadzono badania dot. głębokości rzeki w różnych jej częściach.

Porozumienie marszałków dotyczy odcinka rzeki od Płocka do ujścia. Do najważniejszych inwestycji na tym odcinku należą: realizacja stopnia wodnego poniżej Włocławka i budowa platform multimodalnych – portów w rejonie Bydgoszczy, Solca Kujawskiego i Tczewa oraz przeprawy promowej w Solcu Kujawskim.
Tagi: Dolna Wisła, rewitalizacja, samorząd, porozumienie, żegluga śródlądowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851