TYP: a1

Mazury - otwarcie systemu ostrzegania

poniedziałek, 11 lipca 2011
Weronika Morys
We wtorek 12 lipca w porcie Ekomarina nad jeziorem Niegocin w Giżycku nastąpi uroczyste otwarcie systemu powiadamiania żeglarzy o niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych na Wielkich Jeziorach Mazurskich. W spotkaniu wezmą udział między innymi: przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, władze wojewódzkie i samorządowe.

Projekt budowy systemu ostrzegawczego powstał po tragicznym szkwale, który miał miejsce w 2007 roku. Zginęło wtedy 12 osób. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wzniesiono 17 masztów wysokich na 25 metrów, które mają za zadanie emitować żółte światło w promieniu 8 kilometrów. 40 błysków na minutę będzie oznaczało możliwość nadejścia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych bez wskazania czasu ich nadejścia, natomiast bliskie nadejście niebezpiecznych zjawisk będzie sygnalizowane 90 błyskami na minutę.

Jednak, aby lampy mogły w ogóle ostrzegać żeglarzy, potrzebne są bardzo dokładne dane na temat stanu pogody, a w północno-wschodniej Polsce brakuje sieci radarów meteorologicznych, które mogłyby dostarczać takich informacji. Na razie polegać można jedynie na obrazach z satelitów oraz systemie wykrywania wyładowań atmosferycznych. Czas pokaże w jakim stopniu zwiększy to bezpieczeństwo żeglujących po Wielkich Jeziorach.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 May

Za sprawą Ministra Spraw Wojskowych powstaje Rada Jachtingu Morskiego z kontradmirałem Józefem Unrugiem na czele.
wtorek, 26 maja 1936
Urodził się Stefan Wysocki, żeglarz, krytyk muzyczny, sędzia żeglarski, działacz kilku klubów żeglarskich, a przede wszystkim autor podręczników żeglarskich, na których wychowały się pokolenia żeglarzy.
środa, 26 maja 1920