TYP: a1

Mazury - otwarcie systemu ostrzegania

poniedziałek, 11 lipca 2011
Weronika Morys
We wtorek 12 lipca w porcie Ekomarina nad jeziorem Niegocin w Giżycku nastąpi uroczyste otwarcie systemu powiadamiania żeglarzy o niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych na Wielkich Jeziorach Mazurskich. W spotkaniu wezmą udział między innymi: przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, władze wojewódzkie i samorządowe.

Projekt budowy systemu ostrzegawczego powstał po tragicznym szkwale, który miał miejsce w 2007 roku. Zginęło wtedy 12 osób. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wzniesiono 17 masztów wysokich na 25 metrów, które mają za zadanie emitować żółte światło w promieniu 8 kilometrów. 40 błysków na minutę będzie oznaczało możliwość nadejścia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych bez wskazania czasu ich nadejścia, natomiast bliskie nadejście niebezpiecznych zjawisk będzie sygnalizowane 90 błyskami na minutę.

Jednak, aby lampy mogły w ogóle ostrzegać żeglarzy, potrzebne są bardzo dokładne dane na temat stanu pogody, a w północno-wschodniej Polsce brakuje sieci radarów meteorologicznych, które mogłyby dostarczać takich informacji. Na razie polegać można jedynie na obrazach z satelitów oraz systemie wykrywania wyładowań atmosferycznych. Czas pokaże w jakim stopniu zwiększy to bezpieczeństwo żeglujących po Wielkich Jeziorach.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 May

W Gdyni odbywa się chrzest "MK Cafe Posti".
sobota, 25 maja 2002
Zakończenie samotnego rejsu dookoła świata Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez". Trasa rejsu prowadziła z Newport przez Atlantyk do Cape Town, dalej przez Ocean Indyjski do Hobart na Tasmanii, potem przez Pacyfik do Port Stanley na Falklandach i prze
piątek, 25 maja 1973