TYP: a1

Mazury - otwarcie systemu ostrzegania

poniedziałek, 11 lipca 2011
Weronika Morys
We wtorek 12 lipca w porcie Ekomarina nad jeziorem Niegocin w Giżycku nastąpi uroczyste otwarcie systemu powiadamiania żeglarzy o niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych na Wielkich Jeziorach Mazurskich. W spotkaniu wezmą udział między innymi: przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury, Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, władze wojewódzkie i samorządowe.

Projekt budowy systemu ostrzegawczego powstał po tragicznym szkwale, który miał miejsce w 2007 roku. Zginęło wtedy 12 osób. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wzniesiono 17 masztów wysokich na 25 metrów, które mają za zadanie emitować żółte światło w promieniu 8 kilometrów. 40 błysków na minutę będzie oznaczało możliwość nadejścia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych bez wskazania czasu ich nadejścia, natomiast bliskie nadejście niebezpiecznych zjawisk będzie sygnalizowane 90 błyskami na minutę.

Jednak, aby lampy mogły w ogóle ostrzegać żeglarzy, potrzebne są bardzo dokładne dane na temat stanu pogody, a w północno-wschodniej Polsce brakuje sieci radarów meteorologicznych, które mogłyby dostarczać takich informacji. Na razie polegać można jedynie na obrazach z satelitów oraz systemie wykrywania wyładowań atmosferycznych. Czas pokaże w jakim stopniu zwiększy to bezpieczeństwo żeglujących po Wielkich Jeziorach.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 August

Zmarł kapitan Henryk Kujawa, konstruktor i współtwórca m.in. jachtów J-140 i J-80 oraz zasłużony członek Jachtklubu Stoczni Gdańskiej
sobota, 11 sierpnia 2018
Na "Iskrze II" podniesiono banderę Polskiej Marynarki Wojennej
środa, 11 sierpnia 1982
W Sztokholmie zbudowano "Vasę", najpotężniejszy okręt Gustawa II Adolfa w tamtym czasie i w tym rejonie. Zaraz po zwodowaniu okręt zatonął; jest dzisiaj eksponowany w Muzeum Okrętu Vasa w Sztokholmie
piątek, 11 sierpnia 1628