TYP: a1

Mr dejman

środa, 26 września 2018
Anna Ciężadło

Kim jest dejman? Hmm, w zasadzie jest marynarzem, ale jakby ciut gorszego sortu. Nawet nie do końca można go nazwać człowiekiem morza - a jeśli już, to raczej człowiekiem… portu. Co zatem robi na pokładzie - albo pod nim?

 

Definicja

Dejman to człowiek zatrudniony dorywczo (i to jest tak naprawdę słowo-klucz) do pracy na statku. A dorywczość bierze się stąd, że dejman pojawia się wyłącznie wtedy, gdy statek akurat parkuje w porcie i gdy do wykonania jest jakaś pilna fucha, wymagająca większej liczby rąk do pracy. Dejman jest więc facetem z zewnątrz, takim pracownikiem z doskoku, który ma przyjść, zrobić co mu każą i zaraz potem opuścić nasz statek.  

No właśnie, nasz; dejman nie jest członkiem załogi, nie jest wciągany na listę (musterolę), a zatem jest „cudzy”. Nie znaczy to, rzecz jasna, że wykona swoją pracę byle jak. Po prostu, w odróżnieniu od etatowych marynarzy, nie traktuje statku jak swojego drugiego domu, więc poza własną uczciwością albo nadzorem przełożonych, nic go nie motywuje do przesadnego dbania o sprzęt.

 

Czy fajnie być dejmanem?

Poniekąd fajnie: pracuje się wyłącznie w systemie dniówkowym, co oznacza między innymi spanie we własnym łóżku, bez uroczego towarzystwa chrapiących kolegów. Nie ma też mowy o nocnych wachtach, wielomiesięcznej rozłące z bliskimi i innych atrakcjach, związanych z życiem na morzu.

Z drugiej jednak strony, nie jest to wymarzona ścieżka kariery, bo dejman niejako z definicji nie może pełnić żadnych funkcji istotnych dla bezpieczeństwa żeglugi. Dejmanem nie może zatem być kapitan ani też nikt z oficerów czy kierowników działów.

 

Dejmanka

W epoce wszechobecnych feminimów (czyli żeńskich odmian wyrazów, jak np. psycholożka, kierowniczka), mogłoby się wydawać, że dejmanka to będzie kobieta zatrudniona dorywczo, albo przynajmniej żona dejmana. Jest to jednak błędny trop, ponieważ dejmanką nie nazywa się osoby, ale okres czasu: jest to bowiem dniówka, jaką wypracowuje dejman.

 

Etymologia

Etymologia wyrazu dejman jest prosta i logiczna - dokładnie tak, jak język angielski, z którego zresztą jest zapożyczeniem. Protoplastą naszego dejmana jest bowiem brytyjskie słówko dayman.

Stanowi ono z kolei zlepek dwóch innych wyrazów: day, czyli dzień oraz man, czyli człowiek; zatem dayman to po prostu człowiek pracujący na dniówki.  

 

 

 

 

 

Tagi: dejman, słownik, marynarz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940