TYP: a1

Sylwetki piratów - Ching Shih

czwartek, 18 października 2012
Weronika Morys

Źródło: 39clues.wikia.com
Ching Shih była chińską piratką żyjącą w latach 1775-1844. Większa część jej młodości okryta jest tajemnicą. Wiadomo że pracowała jako prostytutka w jednym z portowych domów publicznych w Kantonie. W 1801 roku została porwana przez pirata Zheng Yi, którego później poślubiła.


Wraz ze swoim mężem dowodziła flotą piratów, działającą u wybrzeży Chin. Po śmierci męża w 1807 roku przejęła kontrolę nad całą Flotą Czerwonej Flagi. Mówi się, że pod jej komendą znajdowało się 1500 okrętów i ponad 17 000 piratów. Ching Shih rządziła żelazną ręką i trzymała surową dyscyplinę. Kradzież karała dekapitacją, dezercję - ucięciem ucha. Jeśli ktoś ukrył łup, za pierwszym razem był chłostany, jednak za drugim musiał ponieść śmieć. Kara śmierci groziła również za nieposłuszeństwo rozkazom dowódców floty, rabowanie miast, które regularnie płaciły trybut piratom, oraz gwałcenie pojmanych kobiet.

Nie trudno się domyślić, że działalność piratki nie wzbudzały zachwytu chińskich władz, które starały się ją pojmać i zniszczyć jej okręty. Jednak to się nie udało. W 1810 roku Ching Shih zawarła układ z chińskim rządem i porzuciła piracki proceder w zamian za amnestię, która objęła też jej załogę.

Po amnestii Ching Shih wyszła ponownie za mąż, otworzyła kasyno w Kantonie i dożyła w spokoju i dostatku 69 lat.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 February

Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Pomorski" pod dowództwem Wiesława Rakowskiego.
czwartek, 21 lutego 1980
"Chatka Puchatków" (przebudowana szalupa z "Batorego") dopływa do Santa Cruz na Teneryfie; dalszy etap rejsu prowadził na Karaiby.
sobota, 21 lutego 1959
Na VII Sejmiku Żeglarskim prezesem PZŻ wybrano Mariusza Zaruskiego.
niedziela, 21 lutego 1932
W Waszyngtonie umiera Henryk Arctowski, profesor, geofizyk, polarnik, uczestnik słynnej wyprawy antarktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do założenia pierwszej stracji polarnej na Wyspie Niedźwiedziej.
piątek, 21 lutego 1958