TYP: a1

Sylwetki piratów - Barbarossa

wtorek, 26 października 2010
Weronika Morys
BarbarossaBarbarossa Hayreddin Pasha był otomańskim admirałem i najsłynniejszym piratem, który kiedykolwiek grasował na Morzu Śródziemnym. Żył w latach 1478-1546. Urodził się jako Yakupoğlu Hızır, a imię Barbarossa przyjął po swoim zmarłym bracie, który nazywał się Baba Oruç (Arudża). Nazwisko to brzmiało dla Europejczyków jak “Barbarossa" (Rudobrody), a Baba Oruç rzeczywiście był rudy. Później ten przydomek przylgnął również do Hızıra.

Początek działalności

Hızır był jednym z czterech braci, którzy zajmowali się początkowo handlem morskim. Po pewnym czasie bracia zostali kaperami. Kaperstwo można określić jako połączeniem rabunkowego rozboju na morzu z funkcjonowaniem jako flota wojenna mocodawcy, którego nie było stać na utrzymanie własnej marynarki wojennej. Kaperów wynajmowali w tamtych czasach władcy państw lub miasta portowe. W 1504 roku, po śmierci najstarszego z braci - Eliasza, Hızır wraz z Arudżem opuścili Egipt i udali się na wyspę Dżerba, skąd rozpoczęli działania zbrojne przeciwko Hiszpanom.


Służba u sułtana


Po śmierci Arudży Barbarossa zaoferował swoje usługi sułtanowi tureckiemu. Selim I Groźny udzielił mu zbrojnej pomocy i wysłał do walki z Hiszpanami. W 1519 roku Barbarossa zdobył Algier i przejął kontrolę nad większą częścią Maghrebu. Chociaż sprawował despotyczne rządy, to prowadzona przez niego polityka przyczyniła się do rozwoju gospodarczego Algieru. Przekształcił Algier w ośrodek korsarski i zbudował potężną flotę, którą wykorzystywał w pirackich wyprawach.

W 1532 roku za swoje zasługi został mianowany przez sułtana tureckiego kapudanem paszą, czyli dowódcą floty tureckiej. Do kolejnych podbojów na jego koncie zostały zaliczone Malta, Koron, Patras i (na krótko) Tunis. Barbarossa uczynił turecką flotę jedną z najpotężniejszych sił zbrojnych w ówczesnym świecie. Przez kilka kolejnych lat dokonywał podbojów we Włoszech, zdobył weneckie miasta Napulia i Malvasia oraz posiadłości na Morzu Egejskim, a następnie Skiros, Patmos, Eginę, Ios i Paros.

W latach 1542-1544 flota turecka zaczęła współpracować z francuską w działaniach przeciwko Hiszpanii. W trakcie tego sojuszu Barbarossa napadł na Katalonię, a także zajął i ograbił Niceę.

Zakończenie kariery i śmierć

W 1545 roku Barbarossa osiadł w Stambule, gdzie rok później zmarł, przekazawszy zwierzchnictwo nad Algierem swojemu synowi. Jego mauzoleum znajduje się dziś w europejskiej części miasta.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 June

Na jachcie "Svaap" do załogowych regat bermudzkich wystartował William Albert Robinson; na Bermudach żeglarz pożegnał przyjaciół i tylko z jednym bermudzkim chłopcem pożeglował przez Kanał Panamski na Galapagos, Tahiti, później Fidżi, Indonezję, Cieśninę
sobota, 23 czerwca 1928
Na jachcie o nazwie "Saoirse" wyruszył w załogowy rejs dookoła świata Irlandczyk O'Brien, pierwszy żeglarz, który żeglował wokół trzech przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
sobota, 23 czerwca 1923
Urodził się Czesław Czarnowski, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny artysta-marynista. Od 1899 r. kapitan jachtowy, członek dawnych jachtklubów w Nowogrodzie i Petersburgu, działacz Ligi Morskiej w Wilnie, od 1925 r.
sobota, 23 czerwca 1883