TYP: a1

Sylwetki piratów - Awilda

wtorek, 24 maja 2011
Weronika Morys
Awilda (lub Alwilda) to według legendy piratka żyjąca w V wieku n. e. Kobieta była córką skandynawskiego króla Synardusa, zwanego “królem Gotów”. Według podań król zaaranżował jej małżeństwo z Alfem - duńskim następcą tronu.

Awilda odrzuciła propozycję zamążpójścia. Przebrana za marynarza, wraz z kilkoma przyjaciółkami zarekwirowała statek. Żeglując natknęły się na piracki okręt, który niedawno stracił kapitana, a piraci wybrali nowym kapitanem Awildę. Do walki z uciążliwymi piratami król Danii wysłał statek, a jego dowódcą uczynił swojego syna. Książę Alf i jego ludzie zdołali abordażować okręt piratów i zyskać przewagę w walce. Awilda była pod takim wrażeniem odwagi księcia, że ujawniła swoją prawdziwą tożsamość i zgodziła się poślubić Alfa. Pobrali się na pokładzie i żyli długo i szczęśliwie jako Król i Królowa Danii.

Historia Awildy jest kwestionowana przez niektórych historyków i uważana za legendę.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 August

Z basenu jachtowego w Gdyni wyszła w rejs przebudowana szalupa statkowa "Chatka Puchatków", na której Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz przepłynęli Altantyk (rejs zakończyli na Martynice 02.04.1959 r.)
piątek, 8 sierpnia 1958
Rozpoczął powojenną działalność Oddział Morski Yacht Klubu Polski; pracowali w nim m.in. Henryk Proszowski, Mieczysław Przewłocki, a na jego czele stanął kontradmirał Włodzimierz Steyer
środa, 8 sierpnia 1945
Na 35. milowej trasie odbyły się II regaty o Puchar Ameryki. Wśród startujących był także zwycięzca I regat, ale tym razem zajął 4. miejsce. W regatach zwyciężył amerykański "Magic"; puchar pozostał w Ameryce
poniedziałek, 8 sierpnia 1870