TYP: a1

Sylwetki piratów - Awilda

wtorek, 24 maja 2011
Weronika Morys
Awilda (lub Alwilda) to według legendy piratka żyjąca w V wieku n. e. Kobieta była córką skandynawskiego króla Synardusa, zwanego “królem Gotów”. Według podań król zaaranżował jej małżeństwo z Alfem - duńskim następcą tronu.

Awilda odrzuciła propozycję zamążpójścia. Przebrana za marynarza, wraz z kilkoma przyjaciółkami zarekwirowała statek. Żeglując natknęły się na piracki okręt, który niedawno stracił kapitana, a piraci wybrali nowym kapitanem Awildę. Do walki z uciążliwymi piratami król Danii wysłał statek, a jego dowódcą uczynił swojego syna. Książę Alf i jego ludzie zdołali abordażować okręt piratów i zyskać przewagę w walce. Awilda była pod takim wrażeniem odwagi księcia, że ujawniła swoją prawdziwą tożsamość i zgodziła się poślubić Alfa. Pobrali się na pokładzie i żyli długo i szczęśliwie jako Król i Królowa Danii.

Historia Awildy jest kwestionowana przez niektórych historyków i uważana za legendę.


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953