TYP: a1

Bitwa w Cieśninie Otranto

czwartek, 9 grudnia 2010
Weronika Morys
SMS Saida
Bitwa morska w Cieśninie Otranto rozegrała się w trakcie I wojny światowej między Państwami Centralnymi a państwami Ententy 15 maja 1917. Przyczyną rozegrania bitwy było podjęcie przez Państwa Centralne nieograniczonej wojny podwodnej i związana z tym reakcja państw Ententy, zmierzająca do zamknięcia niemieckim i austro-węgierskim okrętom podwodnym możliwości wyjścia na Morze Śródziemne.Głównym celem wojsk centralnych było poczynienie jak największych szkód w barierze. Próba przełamania blokady doprowadziła do największej bitwy Austro-Węgierskiej Marynarki Wojennej w jej dziejach. 14 maja 1917 roku w morze wyszły trzy szybkie krążowniki "Saida", "Helgoland" i flagowy "Novara". Za nimi płynęły kontrtorpedowce "Csepel" i "Balaton" oraz okręty podwodne U-4 i U-27.

15 maja "Saida" zatopił dwa kutry pilnujące blokady i poważnie uszkodził trzeci. "Helgoland" otworzył ogień do trawlerów, posyłając na dno osiem z nich, a "Novara" zatopił kolejne kilka kutrów. W sumie zniszczonych zostało 14 brytyjskich jednostek, a 72 marynarzy wzięto do niewoli. W tym czasie kontrtorpedowce natknęły się na konwój trzech transportowców osłaniany przez włoski kontrtorpedowiec "Borea". Po wymianie ognia "Borea" stanął w ogniu, dwa transportowce zostały zatopione, a trzeci uszkodzony. "Csepel" i "Balaton" kierowały się na miejsce wyznaczonego spotkania z krążownikami, ścigane przez brytyjskie krążowniki "Bristol" i "Dartmouth" i pięć włoskich kontrtorpedowców. Włoskie jednostki były szybsze, a zatem wyprzedziły statki brytyjskie i dogoniły przeciwnika. W trakcie wymiany ognia uszkodzony został czołowy włoski kontrtorpedowiec, a jednostki austro-węgierskie schroniły się pod czarnogórską wioską Giavatičići.

Tymczasem doszło do starcia krążowników, podczas którego zarówno "Saida", jak i "Helgoland" zostały trafione, a "Novara” unieruchomiony, kiedy pocisk zniszczył kondensator pary. "Saida" wziął "Novarę" na hol, a "Helgoland" ubezpieczał cały zespół. O 12:25 austro-węgierskim okrętom nadszedł z pomocą krążownik pancerny "Sankt Georg". Brytyjczycy nie odważyli się ryzykować starcia z działami kalibru 240 mm i zawrócili. Przed wejściem do portu "Dartmouth" został storpedowany przez U-boota U-89, a francuski kontrtorpedowiec wszedł na minę i zatonął.

Straty po stronie Ententy to 83 zabitych, 72 wziętych do niewoli, zatopione 2 kontrtorpedowce, 2 statki transportowe i 14 trawlerów. Straty po stronie austro-węgierskiej to uszkodzenia na "Helgolandzie" i "Novarze" oraz 15 poległych. Cel operacji został osiągnięty - bariera przeciw okrętom podwodnym została poważnie uszkodzona.

Powiązane:
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922