TYP: a1

Bitwa morska pod Arginuzami

czwartek, 5 maja 2011
Weronika Morys
Starcie miało miejsce w pobliżu Wysp Arginuzyjskich na Morzu Egejskim w 406 roku p.n.e. Stronami tej największej bitwy morskiej wojny peloponeskiej były Ateny z flotą liczącą 150 okrętów i Sparta w sile 120 okrętów.

Ateńczycy dysponowali 150 trierami (trójrzędowcami). Były to galery z trzema rzędami wioseł, których główną broń stanowił znajdujący się na dziobie ciężki, zazwyczaj okuty brązem taran. Wszyscy członkowie załogi okrętów greckich byli ludźmi wolnymi, przy czym wioślarze wywodzili się z najuboższych warstw społeczeństwa, nigdy natomiast nie służyli pod przymusem. Taktyka wiosłowego okrętu tamtych czasów sprowadzała się do taranowania lub abordażu. Jeśli te metody zawiodły kapitan triery mógł spróbować jeszcze jednej techniki: rozpędzał się kontrkursem tak, by prawie otrzeć się o burtę wrogiego okrętu. W ostatniej chwili wioślarze chowali swe wiosła pod pokład i triera łamała wiosła przeciwnika, czyniąc go niezdolnym do dalszej walki.

Bitwa trwała wiele godzin i początkowo była wyrównana. Sytuacja zmieniła się gdy zginął Kallikratidas, dowódca floty spartańskiej. Przechyliło to szalę zwycięstwa na stronę Aten - prawemu skrzydłu ateńskiej floty udało się przełamać opór lewego skrzydła floty spartańskiej. Po tym zdarzeniu nastąpił odwrót Sparty, Ateńczycy nie podjęli jednak pościgu.


Grecka triera

Ateńczycy stracili w bitwie 25 okrętów, wraz z większością ich załóg, a flota spartańska - ponad 70 okrętów. Zwycięstwo Aten chwilowo przywróciło równowagę sił na morzu. W bitwie zginęło jednak wielu wysoko urodzonych ateńczyków, co wywołało protesty w mieście, a dowodzący w bitwie zostali usunięci ze stanowisk i skazani na śmierć.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 October

Zmarł Bohdan Berggrün, twórca sekcji regatowej Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej
poniedziałek, 16 października 2017
Wypłynął z Kołobrzegu s/y "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem w rejs dookoła świata; powrót nastąpił po 20 miesiącach i 20 dniach żeglugi (05.07.1985 roku) po przebyciu 33 840 mil morskich, a trasa wiodła przez Karaiby, Panamę, Australię, Indie, Suez, G
wtorek, 16 października 1984
Odbył się XXVI PZŻ; prezesem został Andrzej Benesz, a sekretarzem generalnym Wiesław Rogala.
wtorek, 16 października 1973
Rozpoczęto regaty kolejnego Pucharu Ameryki; regaty ponownie wygrali Amerykanie, chociaż wyniki regat oprotestowali Anglicy. Dziś ocenia się, że regaty te były jednymi z najbardziej kontrowersyjnych w historii Pucharu.
sobota, 16 października 1971