TYP: a1

Bitwa morska pod Alalią

czwartek, 23 grudnia 2010
Weronika Morys
AlaliaGrecka kolonizacja brzegów południowej Italii oraz Sardynii i Korsyki była dla Etrusków i Kartagińczyków przeszkodą w swobodnej ekspansji na morzu. Sytuacja ta stała się główną przyczyną działań wojennych w roku 535 p.n.e.

Decydująca bitwa rozegrała się pomiędzy połączonymi siłami Kartagińczyków i Etrusków na 120-stu okrętach oraz Fokajczykami (Grekami z miasta Fokaja w Azji Mniejszej) na 60 pentekonterach z 4 tysiącami ludzi pod Alalią na Korsyce.

Szczegóły bitwy nie są znane, ale wiadomo, że Gracy odpędzili flotę sprzymierzonych od wybrzeży Korsyki. Stało się to jednak wysokim kosztem - stracili dwie trzecie ze swoich okrętów, a zatem było to "Pyrrusowe zwycięstwo". Według innych historyków Grecy przegrali bitwę, opuszczoną przez Greków wyspę opanowali Etruskowie, natomiast Fokajczycy osiedlili się w Elei w południowo-zachodniej Italii.

Etruskowie Kartagińczycy
Malowidła etruskie Mozaika z Kartaginy

Powiązane:
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 December

Pierwszy i najpopularniejszy zespół szantowy "Stare Dzwony" obchodził jubileusz 20. lecia działalności.
czwartek, 5 grudnia 2002
Kazimierz Jaworski "Kuba" na s/y "Spanielek" ukończył regaty Mini Trasat; płynąc samotnie pokonał dystans prawie pięciu tysięcy mil w czasie 42 dni i 6 godzin, zajmując na mecie 2. miejsce.
poniedziałek, 5 grudnia 1977
We Wrocławiu powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
czwartek, 5 grudnia 1946