TYP: a1

Bitwa morska pod Alalią

czwartek, 23 grudnia 2010
Weronika Morys
AlaliaGrecka kolonizacja brzegów południowej Italii oraz Sardynii i Korsyki była dla Etrusków i Kartagińczyków przeszkodą w swobodnej ekspansji na morzu. Sytuacja ta stała się główną przyczyną działań wojennych w roku 535 p.n.e.

Decydująca bitwa rozegrała się pomiędzy połączonymi siłami Kartagińczyków i Etrusków na 120-stu okrętach oraz Fokajczykami (Grekami z miasta Fokaja w Azji Mniejszej) na 60 pentekonterach z 4 tysiącami ludzi pod Alalią na Korsyce.

Szczegóły bitwy nie są znane, ale wiadomo, że Gracy odpędzili flotę sprzymierzonych od wybrzeży Korsyki. Stało się to jednak wysokim kosztem - stracili dwie trzecie ze swoich okrętów, a zatem było to "Pyrrusowe zwycięstwo". Według innych historyków Grecy przegrali bitwę, opuszczoną przez Greków wyspę opanowali Etruskowie, natomiast Fokajczycy osiedlili się w Elei w południowo-zachodniej Italii.

Etruskowie Kartagińczycy
Malowidła etruskie Mozaika z Kartaginy

Powiązane:
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932