TYP: a1

Bitwa morska pod Alalią

czwartek, 23 grudnia 2010
Weronika Morys
AlaliaGrecka kolonizacja brzegów południowej Italii oraz Sardynii i Korsyki była dla Etrusków i Kartagińczyków przeszkodą w swobodnej ekspansji na morzu. Sytuacja ta stała się główną przyczyną działań wojennych w roku 535 p.n.e.

Decydująca bitwa rozegrała się pomiędzy połączonymi siłami Kartagińczyków i Etrusków na 120-stu okrętach oraz Fokajczykami (Grekami z miasta Fokaja w Azji Mniejszej) na 60 pentekonterach z 4 tysiącami ludzi pod Alalią na Korsyce.

Szczegóły bitwy nie są znane, ale wiadomo, że Gracy odpędzili flotę sprzymierzonych od wybrzeży Korsyki. Stało się to jednak wysokim kosztem - stracili dwie trzecie ze swoich okrętów, a zatem było to "Pyrrusowe zwycięstwo". Według innych historyków Grecy przegrali bitwę, opuszczoną przez Greków wyspę opanowali Etruskowie, natomiast Fokajczycy osiedlili się w Elei w południowo-zachodniej Italii.

Etruskowie Kartagińczycy
Malowidła etruskie Mozaika z Kartaginy

Powiązane:
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972