TYP: a1

Bitwa morska w delcie Nilu

czwartek, 21 października 2010
Weronika Morys
Ludy MorzaStarcie to jest nazywane najstarszą bitwą morską w historii. Bitwa rozegrała się około 1178 roku p.n.e. pomiędzy Egipcjanami a tak zwanymi Ludami Morza, a informacje o tym wydarzeniu zawiera płaskorzeźba na ścianie grobowca faraona Ramzesa III. Atak Ludzi Morza był prawdopodobnie największym, z jakim musiał się zmierzyć starożytny Egipt.

Ludy Morza to termin określający konfederację plemion pochodzących z Azji Mniejszej, Krety i wysp Morza Śródziemnego i prowadzących ekspansję na wybrzeża Anatolii, Syrii, Palestyny, Egiptu i Cypru. Ich głównym celem było opanowanie bogatego i zasobnego kraju jakim był Egipt.

Ramzes III zdawał sobie sprawę z przeważającej siły wroga i z powagi niebezpieczeństwa, jakie groziło całemu krajowi. Wiedział też, że Egipcjanie nie pokonają przeciwników na morzu, dlatego uciekł się do podstępu. Obsadził brzegi Nilu rzędami łuczników, gotowych do wypuszczenia gradu strzał w kierunku wrogich statków. Kiedy Ludy Morza wpłynęły do delty, nie napotkały żadnego oporu. Zachęceni pokierowali swoje statki w głąb lądu, w gąszcz wąskich kanałów. Tu zostali otoczeni przez przystosowane do żeglugi na tych wodach egipskie płaskodenne łodzie, które zaczęły spychać pełnomorskie jednostki Ludów Morza ku brzegom, skąd były ostrzeliwane przez łuczników. Starcie skończyło się zwycięstwem Egipcjan, a Ludy Morza zostały pokonane zanim postawiły stopy na egipskiej ziemi.
TYP: a3
0 0
Komentarze