TYP: a1

Bitwa morska koło przylądka Bon

czwartek, 7 lipca 2011
Weronika Morys

Przylądek Bon. Fot. Fourat.
Bitwa rozegrała się w 468 roku przy przylądku Bon w pobliżu Kartaginy (dzisiejsza Tunezja). W starciu walczyły przeciwko sobie siły Bizancjum i Wandalowie, należący do grupy plemion wschodniogermańskich.


Po upadku państwa Hunów na ziemie cesarstwa w Afryce Północnej napływać zaczęły liczne szczepy Wandalów, co przyczyniło się do powstania nastrojów antygermańskich w Bizancjum. Wkrótce sytuacja w Afryce stała się tak poważna, że cesarz Leon I w roku 467 zdecydował się w końcu na wielką wyprawę przeciwko przywódcy Wandalów, Genzerykowi. Siłami zbrojnymi Wschodu dowodził szwagier cesarza - Bazyliskus.

Do walki z Genzerykiem Bizancjum wystawiło największą w dziejach późnego cesarstwa rzymskiego flotę. W jej skład weszło 1100 galer i statków transportowych z wojskiem. Pertraktacje z Genzerykiem na temat zawieszenia broni trwały kilka dni. Wandalowie wykorzystali ten czas na przygotowania do uderzenia na flotę bizantyjsko-rzymską. Wkrótce zaatakowali przeciwnika, kierując na jego flotę płonące brandery - jednostki pływające wypełnione materiałami łatwopalnymi. Ponad połowa okrętów cesarskich spłonęła, reszta stała się celem ataku Wandalów. Flota bizantyjsko-rzymska poniosła w tej bitwie sromotną klęskę. Po tej porażce Leon I zawarł pokój z Wandalami.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 October

Zmarł Bohdan Berggrün, twórca sekcji regatowej Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej
poniedziałek, 16 października 2017
Wypłynął z Kołobrzegu s/y "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem w rejs dookoła świata; powrót nastąpił po 20 miesiącach i 20 dniach żeglugi (05.07.1985 roku) po przebyciu 33 840 mil morskich, a trasa wiodła przez Karaiby, Panamę, Australię, Indie, Suez, G
wtorek, 16 października 1984
Odbył się XXVI PZŻ; prezesem został Andrzej Benesz, a sekretarzem generalnym Wiesław Rogala.
wtorek, 16 października 1973
Rozpoczęto regaty kolejnego Pucharu Ameryki; regaty ponownie wygrali Amerykanie, chociaż wyniki regat oprotestowali Anglicy. Dziś ocenia się, że regaty te były jednymi z najbardziej kontrowersyjnych w historii Pucharu.
sobota, 16 października 1971