TYP: a1

Bitwa morska koło przylądka Bon

czwartek, 7 lipca 2011
Weronika Morys

Przylądek Bon. Fot. Fourat.
Bitwa rozegrała się w 468 roku przy przylądku Bon w pobliżu Kartaginy (dzisiejsza Tunezja). W starciu walczyły przeciwko sobie siły Bizancjum i Wandalowie, należący do grupy plemion wschodniogermańskich.


Po upadku państwa Hunów na ziemie cesarstwa w Afryce Północnej napływać zaczęły liczne szczepy Wandalów, co przyczyniło się do powstania nastrojów antygermańskich w Bizancjum. Wkrótce sytuacja w Afryce stała się tak poważna, że cesarz Leon I w roku 467 zdecydował się w końcu na wielką wyprawę przeciwko przywódcy Wandalów, Genzerykowi. Siłami zbrojnymi Wschodu dowodził szwagier cesarza - Bazyliskus.

Do walki z Genzerykiem Bizancjum wystawiło największą w dziejach późnego cesarstwa rzymskiego flotę. W jej skład weszło 1100 galer i statków transportowych z wojskiem. Pertraktacje z Genzerykiem na temat zawieszenia broni trwały kilka dni. Wandalowie wykorzystali ten czas na przygotowania do uderzenia na flotę bizantyjsko-rzymską. Wkrótce zaatakowali przeciwnika, kierując na jego flotę płonące brandery - jednostki pływające wypełnione materiałami łatwopalnymi. Ponad połowa okrętów cesarskich spłonęła, reszta stała się celem ataku Wandalów. Flota bizantyjsko-rzymska poniosła w tej bitwie sromotną klęskę. Po tej porażce Leon I zawarł pokój z Wandalami.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877