TYP: a1

"Życiorys wiatrem pisany - wywiad rzeka z Czesławem Marchajem"

sobota, 14 grudnia 2013
MZ

Często mówi się, że rzeczywistość bywa dużo bardziej ciekawa niż fikcja. Zasadę tę w pełni potwierdza omawiana książka. Najbardziej wybujała fantazja pisarza specjalizującego się w awanturniczych powieściach nie sprokurowałaby fabuły tak sensacyjnej, jaką jest życiorys Czesława Marchaja. 


Natychmiast na myśl przychodzi banalne i często powtarzane stwierdzenie, że tego barwnego życia wystarczyłoby na kilka przygodowych filmów i takich książek. Z jednej strony wybitny umysł, naukowiec o światowej sławie, z drugiej pasjonat szybownictwa, miłośnik żeglarstwa, uprawiający tę dyscyplinę z sukcesami i w najdziwniejszych okolicznościach. W czasie okupacji konspirator, ale i żeglarz. Sześciokrotnie aresztowany, pierwszy raz przez gestapo, kolejne zatrzymania miały miejsce już po wojnie, a dokonywała je bezpieka. Przy tym wszystkim autor około 60 publikacji naukowych. Od 1970 roku emigrant, kontynuujący z sukcesami naukową karierę na zachodzie. Ale nade wszystko człowiek-legenda. Postać na stałe wpisana w historię światowego jachtingu. Co jeszcze można dodać. Proponuję by śmiało sięgnąć po te spisane wspomnienia i zapewniam, że od ich lektury, drodzy czytelnicy, nie będziecie się w stanie oderwać.

 


Życiorys wiatrem pisany - wywiad rzeka z Czesławem Marchajem”

rozmowę przeprowadził Jacek Zyśk

Oficyna Wydawnicza Alma-Press 2013

stron: 247

cena: 35 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001