TYP: a1

Czesław Marchaj "Teoria żeglowania - Hydrodynamika kadłuba"

sobota, 23 listopada 2013
MZ

Autora tej publikacji nie trzeba przedstawiać. W kręgach żeglarskich nazwisko Marchaj znaczy dużo, bardzo dużo i to nie tylko w Polsce, lecz też, a może przede wszystkim, na całym świecie. To jeden z najwybitniejszych specjalistów z dziedziny żeglugi. Wykładał na uczelniach w Anglii, USA, Niemczech, Holandii – wymieniać można długo. 


Jego „Teoria żeglowania – Aerodynamika żagla” miała w Polsce już kilka wydań. Teraz, po latach oczekiwania, ukazała się „Teoria żeglowania – Hydrodynamika kadłuba”. Nie jest to książka „łatwa”, lekka w percepcji. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, iż to praca naukowa. By przez nią z sukcesem przebrnąć, wzbogacić intelekt i wiedzę, potrzebny jest wysiłek umysłu. To w sposób oczywisty eliminuje z grona potencjalnych czytelników sporą grupę. Jednak dla konstruktorów, zawodników, osób zafascynowanych szybkością i tych, którzy lubią intelektualne wyzwania jest to rzecz obowiązkowa.


Być może owo założenie, że krąg odbiorców jest ograniczony, wpłynęło na fakt braku u wydawcy myśli, by uatrakcyjnić wizualnie tę książkę. Myszką trącą schematy i tabele, a zdjęcia w niczym nie odbiegają jakością od tych, jakie dane nam było oglądać w publikacjach epoki wczesnego Gierka. To oczywiście nie umniejsza zawartości merytorycznej, jednak przemyślane opracowanie graficzne niewątpliwie dodałoby temu dziełu atrakcyjności.Czesław Marchaj „Teoria żeglowania – Hydrodynamika kadłuba”

Oficyna Wydawnicza „Alma-Press” 2013

Wydanie I

stron: 254

cena: 50 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 May

Odbył się chrzest s/y "Roztocze".
czwartek, 29 maja 1969
Urodził się Roman Paszke, kapitan jachtowy, członek kilku klubów na wybrzeżu oraz Royal Yachting Ocean Racing Club w Londynie, uczestnik pamiętnych ragat Admiral's Cup (1979 r., w których 15 żeglarzy straciło życie), czterokrotny Mistrz Polski w klasach m
wtorek, 29 maja 1951
Urodził się Leonid Teliga, kapitan "Opty" w samotnym rejsie dookoła świata.
wtorek, 29 maja 1917