TYP: a1

Nie żyje profesor Czesław Marchaj

środa, 22 lipca 2015
z mediów
Wczoraj odszedł od nas profesor Czesław Marchaj - wybitny specjalista z dziedziny żeglugi, autor podręcznika "Teoria żeglowania". Był pasjonatem sportu, a jednocześnie uznanym na całym świecie naukowcem.

Czesław Marchaj

Choć Czesław Marchaj znany jest głównie ze swoich zasług dla światowego żeglarstwa, jego pierwszą pasją było lotnictwo. Przed wojną był nawet pracownikiem Instytutu Aerodynamicznego Politechniki Warszawskiej. Kiedy przyszła II wojna światowa, rozpoczął działalność w AK, gdzie dosłużył się stopnia kaprala podchorążego. W 1949 roku został aresztowany, pod pozorem rzekomej próby ucieczki do Szwecji. W areszcie spędził półtora roku. Ponieważ zablokowano mu dostęp do organizacji lotniczych, postanowił związać się z żeglarstwem.

Swoją wielką pasję rozpoczął od kariery zawodnika. W 1955 roku wszedł do kadry narodowej, gdzie zdobył między innymi tytuł wicemistrza kraju. Pływał na jachcie klasy Finn, zmodyfikowanym według własnej, rozległej wiedzy z zakresu aerodynamiki. Wiedzę tę zebrał później w jednym ze swoich najsłynniejszych dzieł, wydanym w 1957 roku podręczniku "Teoria żeglowania" - do dziś uznawanym za obowiązkową lekturę z tej dziedziny.

W 1970 roku udało mu się uzyskać azyl polityczny w Anglii. Wstąpił do Królewskiego Stowarzyszenia Architektów Okrętowych, rozpoczął również działalność wykładowczą na Uniwersytecie w Southampton. Za swoje zasługi w dziedzinie żeglarstwa był wielokrotnie nagradzany - otrzymał między innymi srebrny medal Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej. Nawet na emeryturze nie odciął się od swojej żeglarskiej pasji, ani też od kraju ojczystego. W Polsce współpracował między innymi z miesięcznikiem "Żagle". Więcej szczegółów z życia profesora Marchaja poznać można dzięki książce "Życiorys wiatrem pisany - wywiad rzeka z Czesławem Marchajem". Tagi: Czesław Marchaj, Southampton, Żagle, życiorys
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 June

Na jachcie "Svaap" do załogowych regat bermudzkich wystartował William Albert Robinson; na Bermudach żeglarz pożegnał przyjaciół i tylko z jednym bermudzkim chłopcem pożeglował przez Kanał Panamski na Galapagos, Tahiti, później Fidżi, Indonezję, Cieśninę
sobota, 23 czerwca 1928
Na jachcie o nazwie "Saoirse" wyruszył w załogowy rejs dookoła świata Irlandczyk O'Brien, pierwszy żeglarz, który żeglował wokół trzech przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
sobota, 23 czerwca 1923
Urodził się Czesław Czarnowski, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny artysta-marynista. Od 1899 r. kapitan jachtowy, członek dawnych jachtklubów w Nowogrodzie i Petersburgu, działacz Ligi Morskiej w Wilnie, od 1925 r.
sobota, 23 czerwca 1883