TYP: a1

Władysław R. Dąbrowski "Mądry żeglarz po szkodzie"

sobota, 8 listopada 2014
MZ

Zacznijmy od tego, że jest kilka uniwersalnych prawd, funkcjonujących w naszym życiu na prawach aksjomatu. Są to prawdy proste, znakomicie zakotwiczone w powszechnym obiegu, ich przywoływanie nie wymaga specjalnego intelektualnego wysiłku. Jednak znając je, niezbyt często po nie sięgamy, bowiem ich oczywistość powoduje, że nam banalnieją.

Książka Władysława Dąbrowskiego przybliża nam kilka z tych prawd i ukazuje ich aktualność. Pierwsza z nich brzmi oczywiście pospolicie, powtarzana przy różnych okazjach popada w trywialność – oto ona: to co się dzieje na prawdę, czyli rzeczywistość (rzeczywiste wydarzenie), jest ciekawsze niż fikcja. I tak w tej książce znajdziemy kilkadziesiąt historii autentycznych, jakie przydarzyły się polskim jachtom i ich załogom. Są to wydarzenia często dramatyczne, ale zawsze prawdziwe. Prawda druga brzmi – uczymy się przez całe życie, wiedzę zdobywamy na kilka sposobów, jednym z nich jest umiejętność czerpania tejże z przypadków innych. Ta prawda niewątpliwie stoi za genezą omawianej książki. Powstała, by na cudzych błędach uczyć, bowiem w ten bezbolesny sposób zdobywamy istotne doświadczenie.

Trzecia z tych prawd brzmi – po to stworzono procedury, by ich przestrzegać. Oczywiście chętnie puszczamy się drogą „na skróty” - bywa, że skutecznie. Jednak takie postępowania prędzej czy później się zemści. Potwierdzenie tej zasady znajdziemy na stronach omawianego tomu.

Teraz czas na podsumowanie. „Mądry żeglarz po szkodzie” to książka ciekawa, opowiada bowiem o rzeczywistych zdarzeniach, a te zawsze budzą zainteresowanie. Do tego świetnie uzupełnia historię polskiego jachtingu. Jednocześnie jest to książka, jakby to nie brzmiało, pouczająca. Lektura orzeczeń izby morskiej oraz uwag autora, niewątpliwie przyczyni się do powszechniejszego stosowania Dobrej Praktyki Morskiej, a to rzecz bezcenna. Dodam na koniec, że uważam iż „Mądry żeglarz po szkodzie” winien znaleźć się w biblioteczce każdego mądrego żeglarza.

Władysław R. Dąbrowski „Mądry żeglarz po szkodzie”
Wypadki i awarie polskich jachtów
„Charter Navigator” Kraków 2014
Stron: 392
Cena: 42 zł


>>> Książka "Mądry żeglarz po szkodzie", wyd. II do kupienia w sklepie Tawerny Skipperów

TYP: a3
0 1
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 December

Zmarł Stefan Wysocki, autor książek żeglarskich, na których wychowały się dziesiątki tysięcy żeglarzy. Był aktywnym działaczem żeglarskim, sędzią żeglarskim klasy międzynarodowej, a także krytykiem muzycznym, publicystą i komentatorem radiowym i telewizyj
piątek, 2 grudnia 1988
W Castilleja de la Cuesta nieopodal Sewilli zmarł Herman Cortes, odkrywca i zdobywca Meksyku.
piątek, 2 grudnia 1547