TYP: a1

Roger Crowley „Morskie Imperia”

środa, 20 marca 2013
MZ

Powiada się, że dobry historyk powinien mieć twardy tyłek, by móc godzinami wysiadywać na nim studiując w bibliotekach i archiwach dokumenty, druki ulotne, stare kroniki i rękopisy. Od siebie dodam, że historyk, który pragnie być czytanym popularyzatorem powinien mieć nie tylko ów przystosowany tyłek, ale także lekkie pióro. 


Bez wątpienia autor omawianej tu książki obie te tak pożądane cechy posiada. Otrzymaliśmy frapującą opowieść, która zadowoli miłośników literatury przygodowej, nie tracąc nic ze swojej popularno-naukowej wartości. Poznajemy krwawy, pełen morskich bitew i potyczek fragment dziejów Morza Śródziemnego. Starcie między Wschodem a Zachodem, między islamem a chrześcijaństwem. Ten brutalny konflikt trwał od dawna, jednak jego kulminacja to lata 1521 - 1580. Rozpoczął się opanowaniem przez Sulejmana Wspaniałego w 1523 roku, po długim oblężeniu, wyspy Rodos i usunięciem z niej zakonu szpitalników, a zakończyła go bitwa pod Lepanto. Poznajemy sylwetki głównych bohaterów, pirata Barbarossę, siejącego postrach wśród chrześcijańskich żeglarzy, jego przeciwnika Andrea Dorię, admirała floty osmańskiej Alego Paszę i stojącego na czele chrześcijańskiej armady don Juana de Austria, syna z nieprawego łoża cesarza Karola V. Uczestniczymy w oblężeniu Malty, towarzyszymy dzielnemu i niepokonanemu La Valettcie, obrońcy tej wyspy. Obserwujemy manewry flot, starcia, bitwy, oblężenia twierdz. Dzięki sugestywnym opisom, przedzieramy się przez unoszące się na wodzie ciała pokonanych wrogów. Chcecie więcej, to sięgnijcie po tę znakomitą książkę, czyta się to jak powieść, a przecież to historia!


Roger Crowley „Morskie Imperia” - Batalia o panowanie na Morzu Śródziemnym 1521 – 1580

Dom Wydawniczy Rebis 2012

Wydanie I

stron 404

cena 45,90 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 April

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601