TYP: a1

Georges Blond "Ocean Przygody"

sobota, 19 października 2013
MZ

W wypadku tej książki mamy do czynienia z bohaterem, którego nie sposób ogarnąć. To przeogromny obszar wód, który otaczają mizerne skrawki lądu. Na jego ogrom składają się Morze Śródziemne, Ocean Atlantycki, Pacyfik, Ocean Indyjski i wreszcie Morza Polarne. 


Autor - marynarz, żeglarz, oficer na okrętach marynarki wojennej - właśnie z OCEANU uczynił swojego bohatera, umieszczając na nim historie tych, którzy ów przestwór wód odkrywali, pokonywali i oswajali na tyle, na ile jest to możliwe. I tak powstała fascynująca historia żeglugi. Wszystko tu jest: tragedie, katastrofy, zbrodnie i konflikty. Jednocześnie to opowieść o historycznych postaciach, okrętach, odkrywczych wyprawach, tajemniczych wyspach, nieznanych lądach, o śmiałkach i ich żeglarskich wyczynach. Z rzadka ma się do czynienia z tak frapującymi historiami, bo, co tu gadać, tylko OCEAN i jego zdobywcy mogą dostarczyć tak wiele wstrzymujących dech fabuł.


Świetna książka, z jednej strony praca historyczno-naukowa, z drugiej – jak stoi w tytule – powieść przygodowa. Te dwa tomy ogarniają przestwór OCEANU, a robią to tak, że od lektury trudno się oderwać. Puryści oczekujący rzetelnej pracy naukowej oczywiście zarzucą tej książce odejście od kanonów pracy stricte historycznej, z aparatem naukowym, przypisami i cytatami. Jednak dla PROSTEGO czytelnika jest to rzecz fantastyczna, łatwa w czytaniu, a przy tym niosąca mnóstwo WIEDZY.


Georges Blond „Ocean Przygody” Tom I i II

Świat Książki 2008

Tom I stron 704, Tom II stron 464

Cena 42,90

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877