TYP: a1

John Caldwell "Desperacki rejs"

sobota, 28 grudnia 2013
MZ

Ta autentyczna historia od dawna przeszła do klasyki „morskich opowieści”. Fakt, że w ogóle powstała relacja z tego wydarzenia zakrawa na cud. Według wszelkich reguł, po prostu nie miałby kto tej opowieści snuć, czy też spisać. 


Otóż młody zdemobilizowany żołnierz, gnany uczuciem, wpada na pomysł szalony. Nie mogąc dotrzeć do żony w Australii, bowiem, co trzeba podkreślić, właśnie zakończyła się wojna, nie działają linie lotnicze tudzież cywilny transport morski postanawia wyruszyć z Panamy przez Pacyfik na małym jachcie. Pomysł co najmniej oryginalny, świadczący o niezwykłej tęsknocie i owej tytułowej desperacji. Ale prawdziwe szaleństwo tego kroku polega na tym, że ów człowiek nie ma pojęcia o żeglowaniu, nigdy jachtem nie pływał, nie wie jak się steruje, jak pracują żagle, nie zna podstaw nawigacji. Nie zważając na to kupuje jacht i w towarzystwie dwóch przygarniętych kociaków wyrusza na Ocean.


Tu pojawia się pewien swojski akcent – jego łódka o nazwie „Pagan”, to pierwsza „Zjawa” wielkiego Wagnera, która znajdowała się w takim stanie, że nawet ten wybitny polski żeglarz obawiał się na niej dalej płynąć. Jak łatwo się domyśleć, w czasie rejsu zdarzyło się wszystko, co tylko zdarzyć się mogło. Jacht traci maszt, śmiałkowi kończą się zapasy jedzenia, nie ma słodkiej wody, dryfuje zdany na łaskę morskich prądów. A jednak przeżywa to pasmo katastrof, a my dzięki temu możemy czytać tę fascynującą książkę. Opowieść o sile miłości i woli przetrwania.


Po raz pierwszy ukazała się ona w Wydawnictwie Iskry w 1965 roku w łamach znakomitej serii „Naokoło Świata”. Książkę wznowiło wydawnictwo „SEL”, ale również nakład jest wyczerpany, aby ją zdobyć należy szukać w antykwariatach.


John Caldwell „Desperacki rejs”

Iskry Warszawa 1965

stron: 319

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959