TYP: a1

"Poza krawędź świata"

środa, 11 maja 2011
MZ

W historii światowej żeglugi i odkryć geograficznych jest kilka nazwisk zapisanych w najbardziej znaczący i niezwykły sposób. Są to nazwiska ludzi, którzy rozpoczęli nowe epoki. Bez ich determinacji, odwagi, uporu, dzieje naszej części kuli ziemskiej zapewne potoczyłyby się inaczej, a na pewno, w wielu przypadkach uległyby opóźnieniu. Krzysztof Kolumb, James Cook, Ferdynand Magellan to właśnie takie postacie.


10 sierpnia 1519 roku z Sewilli wypłynęła dowodzona przez Ferdynanda Magellana Armada Molukańska złożona z pięciu statków. Miała odnaleźć nową drogę wodną prowadzącą do Wysp Korzennych, skąd pochodziła większość przypraw, cenniejszych w ówczesnej Europie niż złoto. Z tej wyprawy po trzech latach wrócił jeden tylko statek, w fatalnym stanie, z nieliczną, wyniszczoną załogą, bez dowódcy tej ekspedycji. Ale był to pierwszy w dziejach statek, który opłynął Ziemię.


Laurence Bergreen w swojej książce „Poza krawędź świata” przedstawia historię niezwykłej – bo była to jak na owe czasy, rzeczywiście podróż „poza krawędź świata” – eskapady Magellana. I trzeba przyznać, że jest to lektura znakomita i porywająca, jak najbarwniejsza, awanturnicza, przygodowa powieść.


Laurence Bergreen „Poza krawędź świata”

Dom Wydawniczy Rebis

Poznań 2005

cena: 49 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 April

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942