TYP: a1

"Poza krawędź świata"

środa, 11 maja 2011
MZ

W historii światowej żeglugi i odkryć geograficznych jest kilka nazwisk zapisanych w najbardziej znaczący i niezwykły sposób. Są to nazwiska ludzi, którzy rozpoczęli nowe epoki. Bez ich determinacji, odwagi, uporu, dzieje naszej części kuli ziemskiej zapewne potoczyłyby się inaczej, a na pewno, w wielu przypadkach uległyby opóźnieniu. Krzysztof Kolumb, James Cook, Ferdynand Magellan to właśnie takie postacie.


10 sierpnia 1519 roku z Sewilli wypłynęła dowodzona przez Ferdynanda Magellana Armada Molukańska złożona z pięciu statków. Miała odnaleźć nową drogę wodną prowadzącą do Wysp Korzennych, skąd pochodziła większość przypraw, cenniejszych w ówczesnej Europie niż złoto. Z tej wyprawy po trzech latach wrócił jeden tylko statek, w fatalnym stanie, z nieliczną, wyniszczoną załogą, bez dowódcy tej ekspedycji. Ale był to pierwszy w dziejach statek, który opłynął Ziemię.


Laurence Bergreen w swojej książce „Poza krawędź świata” przedstawia historię niezwykłej – bo była to jak na owe czasy, rzeczywiście podróż „poza krawędź świata” – eskapady Magellana. I trzeba przyznać, że jest to lektura znakomita i porywająca, jak najbarwniejsza, awanturnicza, przygodowa powieść.


Laurence Bergreen „Poza krawędź świata”

Dom Wydawniczy Rebis

Poznań 2005

cena: 49 zł.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871