TYP: a1

Pogoria. Legenda żaglowca - Krzysztof Romański

środa, 8 lipca 2020
Monika Frenkiel

Żaglowiec – legenda, którego powstaniu i pierwszym latom funkcjonowania towarzyszyły rozmaite zawirowania, a nawet skandale. W tym roku „Pogoria” obchodzi 40 lat i jest to dobry czas, żeby przypomnieć sobie jej historię. Krzysztof Romański, dziennikarz, reporter i specjalista od żaglowców. postanowił podejść do tego nietypowo – zamiast opisu, wybrał formę wywiadu. A raczej wywiadów, bo „Pogoria – legenda żaglowca” to 16 rozmów z osobami związanymi z „Pogorią”.

 

„Pogoria” do tej pory nie doczekała się monografii, choć nie brakuje na rynku opisów poszczególnych wypraw. Książka Romańskiego, choć nie jest chronologicznie ułożonym kompendium faktów pomoże uzupełnić wiedzę w sposób niezwykle przystępny, bo rozmówcy autora, jak to ludzie morza, nie szczędzą smacznych anegdot i mrożących krew w żyłach opisów. Czasem to, co mówią, się wyklucza czy nie jest zgodne z oficjalną wersją, ale autor wyszedł z założenia, że oceniać ma czytelnik. 16 rozmówców zostało tak dobranych, żeby jak najściślej przedstawić te 40 lat żaglowca – jest więc rozmowa z twórcami i inicjatorami budowy „Pogorii”, czyli Zygmuntem Choreniem, Bohdanem Sienkiewiczem, Adamem Jasserem i Krzysztofem Baranowskim. Są opowieści kapitanów – wspomnianego już Baranowskiego, Janusza Zbierajewskiego (który wyjaśnia kulisy słynnej afery z koniem na „Pogorii”), Jerzym Jaszczukiem, są i pogoriowe żeglarki – Anna Kiełbik-Piwońska, druga w historii żaglowca kobieta-kapitan i Joanna Pajkowska, która wielokrotnie pływała na statku jako oficer, wieloletni bosman Henryk Czarniecki opowiada o takielunku a Marek Kleban o zarządzaniu jednostką – jednym słowem, jest o wszystkim.

 

Dowiemy się z książki, jak wyglądała budowa żaglowca, typowa dla pełnego przekrętów czasu PRL, jak wyglądały kulisy słynnej wyprawy na Antarktydę czy Szkoły pod Żaglami, jak się pływało do Izraela czy wreszcie – dookoła świata. Jest i o aresztowaniu statku w Hajfie, saksach na zachodzie i zabójstwie na pokładzie a także oceanicznym spotkaniu z Romanem Paszke, gdzie dramatyczne okoliczności służyły...do przekazania kilku butelek wina z pokładu na pokład.

 

Kawał żeglarskiej historii.

 

Tytuł: Pogoria. Legenda żaglowca

Autor: Krzysztof Romański

Wydawnictwo Nautica

Tagi: Pogoria, żaglowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922