TYP: a1

Grecja dla żeglarzy. Tom 4: Grecja Północna, Wyspy Egejskie (północne i wschodnie), Kreta

wtorek, 23 czerwca 2020
Monika Frenkiel

Powoli świat rusza po zamknięciu granic, turyści nieśmiało wracają trasy, na trasy także ruszają żeglarze. Grecja swoich turystów przyjmuje z otwartymi ramionami a tym, którzy wybierają się na tamtejsze wody, przyda się fachowy przewodnik. Na przykład „Grecja dla żeglarzy” Elżbiety Kasperaszek i Piotra Kasperaszka. Tuż przed pandemią ukazała się czwarta część tej popularnej i cenionej przez żeglarzy książki.

 

Czwarty i ostatni tom przewodnika obejmuje Grecję Północną, Wyspy Egejskie (północne i wschodnie) i Kretę. Autorzy po Grecji pływają ponad 25 lat, książka jest więc wynikiem ich doświadczenia a opisane miejsca czy zwyczaje – sprawdzone na własnej skórze. Czego się więc możemy spodziewać po przewodniku? Jak zwykle obszernej części z informacjami podstawowymi, a w niej rzeczywiście podstawowe zasady dla czarterujących – gdzie najlepiej wyczarterować jacht, jak się przygotować, jak wygląda check-in i check -out. Do tego autorzy dodają garść przydatnych wskazówek na temat greckich sklepów a przede wszystkim słynnych greckich tawern, radząc, jakimi wskazówkami się kierować, żeby zjeść dobrze i niedrogo. Kuchnia, jak się zresztą wydaje, jest prawdziwym hobby autorów. Trochę z przymrużeniem oka piszą tutaj o Grekach i ich słynnej gościnności, ale już poważniej o zasadach – godzinach otwarcia urzędów, pogodzie i przede wszystkim przepisach obowiązujących żeglarzy. Najważniejsze informacje to oczywiście te dotyczące marin – jak wygląda zaopatrzenie, dostęp do wody, paliwa czy energii elektrycznej.

 

Część druga książki to propozycje żeglarskich tras z podanym czasem trwania, maksymalną odległością do portu schronienia, przebiegiem dziennym i atrakcjami po drodze. Część trzecia to tak potrzebny przewodnik po portach i marinach. Podzielony jest na Grecję Północną, Wyspy Egejskie (północne i wschodnie) i Kretę. Opis każdego portu zawiera mapę i zdjęcia, wskazówki dotyczące cumowania, tawern, sklepów i zaopatrzenia w media czy atrakcji turystycznych. Książka zaopatrzona jest w indeks, dzięki czemu łatwiej odnaleźć interesujące nas miejsce.

 

Tytuł: Grecja dla żeglarzy. Tom 4: Grecja Północna, Wyspy Egejskie (północne i wschodnie), Kreta

Autorzy: Elżbieta Kasperaszek, Piotr Kasperaszek

Wydawnictwo Almapress

Tagi: Grecja, locja, Piotr Kasperaszek
TYP: a3
0 0
Komentarze