TYP: a1

Mayday - Grzegorz Brudnik

piątek, 17 sierpnia 2018
Monika Frenkiel

U wybrzeży Japonii dochodzi do zderzenia w powietrzu dwóch największych samolotów pasażerskich świata. Ponieważ na ich pokładach znajdowali się amerykańscy obywatele, amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu wysyła na miejsce najlepszych śledczych. Japończycy jednak z niezrozumiałych względów uniemożliwiają dochodzenie. Prowadzone na morzu poszukiwania nie dają efektów, a na dodatek nadchodzi cyklon o gigantycznej mocy. Szef poszukiwaczy musi sięgnąć po ostateczne środki... Pewnego polskiego inżyniera, Aleksandra Galla.

„Mayday” to świetna, wartko napisana powieść sensacyjna, taka trochę w stylu Jamesa Bonda, z tajemniczymi pomocnikami, agentami, podwójnymi agentami, genialnymi hakerami i mnóstwem gadżetów. Dodatkowo Grzegorz Brudnik dodał cały zestaw bonusów dla wielbicieli samolotów i jednostek pływających, bowiem główny bohater specjalizuje się w szukaniu przyczyn katastrof właśnie tych środków lokomocji. Autor, co ciekawe, od wielu lat oddaje się nietypowej pasji – gromadzi bazę wiedzy na temat katastrof kolejowych, drogowych, morskich i lotniczych i sposobów ich wyjaśniania i tak, wykorzystał ją w książce. Znajdziemy tu świetnie opisaną historię gigantycznego japońskiego statku-przetwórni i zakochanego w nim kapitana, katastrofę jachtu i opisy akcji ratowniczych czy śledczych prowadzonych na morzu.

Oczywiście, nie to jest tematem głównym książki, bo jest nim raczej gigantyczny spisek z władzą i wielką kasą w tle, ale scenografia jest dodatkowym atutem. Tak samo zresztą jak i pochodzenie głównego bohatera (chociaż z polskich cech narodowych wykazuje on tylko jedną – lubi na śniadanie pastę jajeczną i parówki).

Jeśli ktoś lubi pościgi, mylenie tropów, wieczne wybuchy, sztormy, przymusowe lądowania i tego rodzaju wręcz filmowe gadżety, książka bardzo mu się spodoba. Jedyny minus, jeśli zabierzecie ja na urlop to taki, że trudno się od niej oderwać i czyta się błyskawicznie. Na szczęście Grzegorz Brudnik szykuje już drugi tom przygód Galla, poświęcony katastrofie polskiego promu kolejowo-samochodowego, który tonie na Bałtyku…

 

Tytuł: Mayday

Autor: Grzegorz Brudnik

Wydawnictwo Filia

Tagi: Grzegorz Brudnik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 July

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922