TYP: a1

Mayday - Grzegorz Brudnik

piątek, 17 sierpnia 2018
Monika Frenkiel

U wybrzeży Japonii dochodzi do zderzenia w powietrzu dwóch największych samolotów pasażerskich świata. Ponieważ na ich pokładach znajdowali się amerykańscy obywatele, amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu wysyła na miejsce najlepszych śledczych. Japończycy jednak z niezrozumiałych względów uniemożliwiają dochodzenie. Prowadzone na morzu poszukiwania nie dają efektów, a na dodatek nadchodzi cyklon o gigantycznej mocy. Szef poszukiwaczy musi sięgnąć po ostateczne środki... Pewnego polskiego inżyniera, Aleksandra Galla.

„Mayday” to świetna, wartko napisana powieść sensacyjna, taka trochę w stylu Jamesa Bonda, z tajemniczymi pomocnikami, agentami, podwójnymi agentami, genialnymi hakerami i mnóstwem gadżetów. Dodatkowo Grzegorz Brudnik dodał cały zestaw bonusów dla wielbicieli samolotów i jednostek pływających, bowiem główny bohater specjalizuje się w szukaniu przyczyn katastrof właśnie tych środków lokomocji. Autor, co ciekawe, od wielu lat oddaje się nietypowej pasji – gromadzi bazę wiedzy na temat katastrof kolejowych, drogowych, morskich i lotniczych i sposobów ich wyjaśniania i tak, wykorzystał ją w książce. Znajdziemy tu świetnie opisaną historię gigantycznego japońskiego statku-przetwórni i zakochanego w nim kapitana, katastrofę jachtu i opisy akcji ratowniczych czy śledczych prowadzonych na morzu.

Oczywiście, nie to jest tematem głównym książki, bo jest nim raczej gigantyczny spisek z władzą i wielką kasą w tle, ale scenografia jest dodatkowym atutem. Tak samo zresztą jak i pochodzenie głównego bohatera (chociaż z polskich cech narodowych wykazuje on tylko jedną – lubi na śniadanie pastę jajeczną i parówki).

Jeśli ktoś lubi pościgi, mylenie tropów, wieczne wybuchy, sztormy, przymusowe lądowania i tego rodzaju wręcz filmowe gadżety, książka bardzo mu się spodoba. Jedyny minus, jeśli zabierzecie ja na urlop to taki, że trudno się od niej oderwać i czyta się błyskawicznie. Na szczęście Grzegorz Brudnik szykuje już drugi tom przygód Galla, poświęcony katastrofie polskiego promu kolejowo-samochodowego, który tonie na Bałtyku…

 

Tytuł: Mayday

Autor: Grzegorz Brudnik

Wydawnictwo Filia

Tagi: Grzegorz Brudnik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 May

W Gdyni odbywa się chrzest "MK Cafe Posti".
sobota, 25 maja 2002
Zakończenie samotnego rejsu dookoła świata Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez". Trasa rejsu prowadziła z Newport przez Atlantyk do Cape Town, dalej przez Ocean Indyjski do Hobart na Tasmanii, potem przez Pacyfik do Port Stanley na Falklandach i prze
piątek, 25 maja 1973