TYP: a1

Logbook rejsu

środa, 27 lutego 2013
MZ

Może ktoś pomyśleć, że recenzowanie, czy też omawianie w tej rubryce pozycji o nazwie Logbook rejsu to absurd. Cóż bowiem o takiej książeczce można powiedzieć – parę stron, kilka rubryczek i to z reguły wszystko. Poza tym w dobie wszechobecnej elektroniki, rozlicznych nawigacyjnych programów notujących trasę jachtu, mało kto w wypadku turystycznej wyprawy zdobywa się na, co tu kryć, żmudne ręczne zapisywanie, godzina po godzinie, pozycji, kursu, przebytej trasy. A jednak tak zwana „dobra praktyka morska” zaleca to tradycyjne dokumentowanie rejsu.


Prezentowana w tym miejscu książeczka, czy też raczej zeszyt, tę pracę znakomicie ułatwia. Jest tu miejsce zarówno na listę załogi wraz z danymi kontaktowymi, na uwagi jakie mogą nam się pojawić przy odbiorze jachtu, na komentarze, na zapis odebranej prognozy pogody... wymieniać można długo. Wyraźnie widać, że konstrukcja tego logbooka powstała przy konsultacjach z wytrawnymi żeglarzami. Co jeszcze można o nim powiedzieć, otóż na ostatniej stronie wydawca umieścił „legendę” ze znakami graficznymi, co z pewnością ułatwi osobom niewprawnym prawidłowe wypełnianie poszczególnych rubryk. Zachęcamy do zabrania tego zeszytu ze sobą na rejs, bowiem, co też ważne, po jego zakończeniu będzie stanowił znakomitą pamiątkę. I tak po latach bez trudu, za jego pomocą, przypomnimy sobie kiedy, jak, gdzie, przy jakich warunkach i z kim żeglowaliśmy. W archiwizowaniu tych zapisków pomocne są, znajdujące się na grzbiecie, druciane uszka umożliwiające zawieszenie w segregatorze.


Logbook rejsu”

Wydawnictwo loxo-nautic

Warszawa 2012

stron: 36

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982