TYP: a1

„Łączność na morzu” Andrzej Pochodaj

środa, 18 lipca 2012
MZ

Stwierdzenie, że umiejętność posługiwania się sprzętem łącznościowym jaki znajduje się na jachcie to konieczność, jest właściwie truizmem - to, cytując klasyka, „oczywista oczywistość”.

Od tego zależy przecież bezpieczeństwo załogi, ale i też innych żeglujących. Zdarza się podczas czarterów, że armator wymaga aby wśród załogi był ktoś, kto posiada odpowiednie uprawnienia. Nie chodzi bowiem jedynie o proste czynności, ale o przestrzeganie obowiązujących procedur. A te są niesłychanie ważne, bowiem bez nich w łączności zapanowałby chaos. Książka Andrzeja Pochodaja to poradnik przedstawiający elementy systemu GMDSS zarówno krótkiego zakresu (SRC) jak i dalekiego (LRC). Jak sam autor wspomina we wstępie „została napisana przez żeglarza dla żeglarzy”. Niewątpliwie niezbędna wszystkim, którzy mają zamiar zdobyć świadectwa operatora łączności czy przystąpić do egzaminów na stopnie żeglarskie, gdzie ta wiedza jest wymagana. Warto aby ją mieli i znali ci żeglarze, którzy planują morskie rejsy.


Andrzej Pochodaj „Łączność na morzu” Poradnik dla żeglarzy

Oficyna Wydawnicza Alma-Press, Warszawa 2008

stron: 246

 

Książka do kupienia w naszym sklepie >>> "Łączność na morzu"

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 lipca

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922