TYP: a1

Fastnet 79 - John Rousmaniere

piątek, 28 grudnia 2018
Monika Frenkiel

Książka dla tych, których pasjonują żeglarskie wyścigi. Historia regat Fastnet z 1979 roku, największej tragedii współczesnego żeglarstwa.

W sierpniu 1979 roku w regatach na trasie wyspa Wight – Fastnet Rock – wyspa Wight  wystartowały 303 jachty. Wyścig ukończyło 85 z nich. 24 jachty zostały porzucone, 5 z nich zatonęło. A co najważniejsze, zginęło wtedy 15 żeglarzy. Autor książki, John Rousmaniere, brał udział w tych regatach, dlatego też mógł je opisać z punktu widzenia uczestnika. Ale Rousmaniere jest także dziennikarzem i autorem książek, dlatego „Fastnet’79” nie jest tylko opisem wspomnień. Autor wykonał potężna pracę, przeglądając dokumenty, zapiski prasowe i rozmawiając z wieloma ludźmi, aby sytuację podczas słynnego wyścigu nakreślić dokładnie i szczegółowo, a także – choć nie brakuje w tym opisie emocji – w miarę obiektywnie i z różnych stron. Od strony uczestników, ratowników, dziennikarzy, rodzin. Co ważniejsze, książka jest także analizą tego, co doprowadziło do tragedii – zarówno od strony organizacyjnej, jak i warunków pogodowych, stanu i wyposażenia poszczególnych łodzi czy zachowania załogi. Rousmaniere podkreśla, że sztorm, który zagroził wtedy uczestnikom regat, był wyjątkowy i opisuje, jak z nim poradziły sobie rozmaite konstrukcje jachtów. Analizuje także dokładnie rozmaite procedury bezpieczeństwa czy stan wyposażenia ratunkowego kolejnych jednostek, w tym zachowanie tratw ratunkowych. Które często, zamiast ratunku, zadawały załodze opuszczającej zagrożony jacht  ostateczny cios. Nie brakuje w książce także porównań z innymi regatami o tragicznych skutkach – np. Sydney-Hobart z 1998 roku.

Książka nie tylko dokumentalna, ale przede wszystkim taka, która uczy pokory wobec żywiołu.

 

Tytuł: Fastnet’79. Najtragiczniejszy sztorm w historii współczesnego żeglarstwa

Autor: John Rousmaniere

Wydawnictwo Nautica

 

Tagi: regaty, Fastnet, John Rousmaniere
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922