TYP: a1

Fastnet 79 - John Rousmaniere

piątek, 28 grudnia 2018
Monika Frenkiel

Książka dla tych, których pasjonują żeglarskie wyścigi. Historia regat Fastnet z 1979 roku, największej tragedii współczesnego żeglarstwa.

W sierpniu 1979 roku w regatach na trasie wyspa Wight – Fastnet Rock – wyspa Wight  wystartowały 303 jachty. Wyścig ukończyło 85 z nich. 24 jachty zostały porzucone, 5 z nich zatonęło. A co najważniejsze, zginęło wtedy 15 żeglarzy. Autor książki, John Rousmaniere, brał udział w tych regatach, dlatego też mógł je opisać z punktu widzenia uczestnika. Ale Rousmaniere jest także dziennikarzem i autorem książek, dlatego „Fastnet’79” nie jest tylko opisem wspomnień. Autor wykonał potężna pracę, przeglądając dokumenty, zapiski prasowe i rozmawiając z wieloma ludźmi, aby sytuację podczas słynnego wyścigu nakreślić dokładnie i szczegółowo, a także – choć nie brakuje w tym opisie emocji – w miarę obiektywnie i z różnych stron. Od strony uczestników, ratowników, dziennikarzy, rodzin. Co ważniejsze, książka jest także analizą tego, co doprowadziło do tragedii – zarówno od strony organizacyjnej, jak i warunków pogodowych, stanu i wyposażenia poszczególnych łodzi czy zachowania załogi. Rousmaniere podkreśla, że sztorm, który zagroził wtedy uczestnikom regat, był wyjątkowy i opisuje, jak z nim poradziły sobie rozmaite konstrukcje jachtów. Analizuje także dokładnie rozmaite procedury bezpieczeństwa czy stan wyposażenia ratunkowego kolejnych jednostek, w tym zachowanie tratw ratunkowych. Które często, zamiast ratunku, zadawały załodze opuszczającej zagrożony jacht  ostateczny cios. Nie brakuje w książce także porównań z innymi regatami o tragicznych skutkach – np. Sydney-Hobart z 1998 roku.

Książka nie tylko dokumentalna, ale przede wszystkim taka, która uczy pokory wobec żywiołu.

 

Tytuł: Fastnet’79. Najtragiczniejszy sztorm w historii współczesnego żeglarstwa

Autor: John Rousmaniere

Wydawnictwo Nautica

 

Tagi: regaty, Fastnet, John Rousmaniere
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786