TYP: a1

Fastnet 79 - John Rousmaniere

piątek, 28 grudnia 2018
Monika Frenkiel

Książka dla tych, których pasjonują żeglarskie wyścigi. Historia regat Fastnet z 1979 roku, największej tragedii współczesnego żeglarstwa.

W sierpniu 1979 roku w regatach na trasie wyspa Wight – Fastnet Rock – wyspa Wight  wystartowały 303 jachty. Wyścig ukończyło 85 z nich. 24 jachty zostały porzucone, 5 z nich zatonęło. A co najważniejsze, zginęło wtedy 15 żeglarzy. Autor książki, John Rousmaniere, brał udział w tych regatach, dlatego też mógł je opisać z punktu widzenia uczestnika. Ale Rousmaniere jest także dziennikarzem i autorem książek, dlatego „Fastnet’79” nie jest tylko opisem wspomnień. Autor wykonał potężna pracę, przeglądając dokumenty, zapiski prasowe i rozmawiając z wieloma ludźmi, aby sytuację podczas słynnego wyścigu nakreślić dokładnie i szczegółowo, a także – choć nie brakuje w tym opisie emocji – w miarę obiektywnie i z różnych stron. Od strony uczestników, ratowników, dziennikarzy, rodzin. Co ważniejsze, książka jest także analizą tego, co doprowadziło do tragedii – zarówno od strony organizacyjnej, jak i warunków pogodowych, stanu i wyposażenia poszczególnych łodzi czy zachowania załogi. Rousmaniere podkreśla, że sztorm, który zagroził wtedy uczestnikom regat, był wyjątkowy i opisuje, jak z nim poradziły sobie rozmaite konstrukcje jachtów. Analizuje także dokładnie rozmaite procedury bezpieczeństwa czy stan wyposażenia ratunkowego kolejnych jednostek, w tym zachowanie tratw ratunkowych. Które często, zamiast ratunku, zadawały załodze opuszczającej zagrożony jacht  ostateczny cios. Nie brakuje w książce także porównań z innymi regatami o tragicznych skutkach – np. Sydney-Hobart z 1998 roku.

Książka nie tylko dokumentalna, ale przede wszystkim taka, która uczy pokory wobec żywiołu.

 

Tytuł: Fastnet’79. Najtragiczniejszy sztorm w historii współczesnego żeglarstwa

Autor: John Rousmaniere

Wydawnictwo Nautica

 

Tagi: regaty, Fastnet, John Rousmaniere
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 June

"Club Med" bije rekord trasy Kadyks - San Salvador z wynikiem 10 dni, 14 godzin, 54 minuty, 43 sekundy (15,3 w). Poprzedni rekord należał do katamarana "Jet Services V" Serge Madeca.
niedziela, 18 czerwca 2000
rozpoczęły się 6. etapowe regaty, w których startowało 81 jachtów, 163 żeglarzy. W klasie Finn wygrał Czesław Marchaj, a sędzią regat był Bolesław Kowalski.
piątek, 18 czerwca 1954
Na łodzi o długości 9 m nazwanej "Great Western" amerykański rybak Howard Blackburn, wcześniej pozbawiony palców u rąk, wyruszył w samotny rejs z Gloucester w Stanach Zjednoczonych; dotarł do Gloucester w Anglii po 61 dniach żeglugi.
niedziela, 18 czerwca 1899