TYP: a1

Tajemnicze życie oceanów - Robert Hofrichter

piątek, 4 stycznia 2019
Monika Frenkiel

Książka, która pokazuje nam życie oceanów. Ale tylko troszkę. Bo tak naprawdę Robert Hofrichter pokazuje nam, jak niewiele człowiek wie o tym, co dzieje się w oceanach. I to nie tylko z biologicznego punktu widzenia. Dla wszystkich maniaków, którzy chcieliby wiedzieć więcej.

Wiecie,  że na powierzchni Księżyca było więcej osób niż w największych głębinach oceanów? Nic dziwnego, że głębie wciąż stanowią dla nas tajemnicę. I nieustannie demotywuja naukowców, którzy twierdzą na przykład, że na głębokości 8 tys. metrów nic już żyć nie powinno. A potem się okazuje, że nie dość, że żyje, to jeszcze jest dosyć żwawe… ale książka skupia się nie tylko na tym, co żyje, chociaż znajdziemy tu mnóstwo interesujących rzeczy na temat morskiej fauny. Na przykład jej przedziwnych rozwiązań dotyczących rozmnażania (wymyslcie dowolna konfiguracje seksualną, a okaże się, że jakis morski gatunek ja już wdrożył w życie), delfinów nie-tak-sympatycznych-jak-myślimy oraz nie-tak-bardzo-zabójczych-rekinów, strategii kamuflażu czy też niezwykłych toksyn używanych przez morskie organizmy. Hofrichter pisze o geologii i tektonice, zjawiskach takich jak zabójcze fale i tsunami, prądach morskich i oceanicznym systemie transportu – zarówno dookoła kuli ziemskiej jak i z głębin na powierzchnię i w druga stronę. Trochę miejsca poświęca fizyce czyli rozmaitym zjawiskom nie tylko optycznym zachodzącym w wodzie. Zajmuje się organizmami najmniejszymi – bakteriami, planktonem ale także gigantami, także już tymi wymarłymi, takimi jak megalodon. No i nie brakuje w książce refleksji – jak bardzo działalność człowieka wpływa na oceany i czy pozostaje to dla nas samych bez skutku? Niestety nie jest to refleksja dla nas radosna, bo pokazuje, jak wielkimi szkodnikami są ludzie i jak szybko zmieniają się przez nas warunki w oceanach. A autor dokładnie pokazuje, jakie tego mogą być skutki. Na przykład jakie są skutki dla nas na lądzie zmniejszenia populacji wielorybów.  

 

Bardzo ciekawa, szczegółowa i z naukowym podejściem, ale napisana przystępnym językiem książka. Znajdziemy w niej solidny kawał wiedzy i sporo niezwykłości.

 

Tytuł: Tajemnicze życie oceanów

Autor: Robert Hofrichter

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

 

 

Tagi: oceany, recenzja, Robert Hofrichter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940