TYP: a1

Tajemnicze życie oceanów - Robert Hofrichter

piątek, 4 stycznia 2019
Monika Frenkiel

Książka, która pokazuje nam życie oceanów. Ale tylko troszkę. Bo tak naprawdę Robert Hofrichter pokazuje nam, jak niewiele człowiek wie o tym, co dzieje się w oceanach. I to nie tylko z biologicznego punktu widzenia. Dla wszystkich maniaków, którzy chcieliby wiedzieć więcej.

Wiecie,  że na powierzchni Księżyca było więcej osób niż w największych głębinach oceanów? Nic dziwnego, że głębie wciąż stanowią dla nas tajemnicę. I nieustannie demotywuja naukowców, którzy twierdzą na przykład, że na głębokości 8 tys. metrów nic już żyć nie powinno. A potem się okazuje, że nie dość, że żyje, to jeszcze jest dosyć żwawe… ale książka skupia się nie tylko na tym, co żyje, chociaż znajdziemy tu mnóstwo interesujących rzeczy na temat morskiej fauny. Na przykład jej przedziwnych rozwiązań dotyczących rozmnażania (wymyslcie dowolna konfiguracje seksualną, a okaże się, że jakis morski gatunek ja już wdrożył w życie), delfinów nie-tak-sympatycznych-jak-myślimy oraz nie-tak-bardzo-zabójczych-rekinów, strategii kamuflażu czy też niezwykłych toksyn używanych przez morskie organizmy. Hofrichter pisze o geologii i tektonice, zjawiskach takich jak zabójcze fale i tsunami, prądach morskich i oceanicznym systemie transportu – zarówno dookoła kuli ziemskiej jak i z głębin na powierzchnię i w druga stronę. Trochę miejsca poświęca fizyce czyli rozmaitym zjawiskom nie tylko optycznym zachodzącym w wodzie. Zajmuje się organizmami najmniejszymi – bakteriami, planktonem ale także gigantami, także już tymi wymarłymi, takimi jak megalodon. No i nie brakuje w książce refleksji – jak bardzo działalność człowieka wpływa na oceany i czy pozostaje to dla nas samych bez skutku? Niestety nie jest to refleksja dla nas radosna, bo pokazuje, jak wielkimi szkodnikami są ludzie i jak szybko zmieniają się przez nas warunki w oceanach. A autor dokładnie pokazuje, jakie tego mogą być skutki. Na przykład jakie są skutki dla nas na lądzie zmniejszenia populacji wielorybów.  

 

Bardzo ciekawa, szczegółowa i z naukowym podejściem, ale napisana przystępnym językiem książka. Znajdziemy w niej solidny kawał wiedzy i sporo niezwykłości.

 

Tytuł: Tajemnicze życie oceanów

Autor: Robert Hofrichter

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

 

 

Tagi: oceany, recenzja, Robert Hofrichter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956