TYP: a1

Tragedia na Zalewie Wiślanym

wtorek, 19 sierpnia 2014
Wczoraj wieczorem na Zalewie Wiślanym zaginęło dwóch żeglarzy, którzy wypłynęli z Suchacza do Krynicy Morskiej.

Poszukiwania mężczyzn rozpoczęto po godz. 23:00, kiedy jacht nie dotarł do portu docelowego. Akcja trwała do godz. 3:18, następnie została wznowiona o 5:00 rano. Nad ranem odnaleziono zwłoki jednego z żeglarzy - nastolatka, oraz wywrócony jacht. Trwają poszukiwania drugiego żeglarza. Woda w Zalewie ma temperaturę 18 stopni, jednak wieje sztormowy wiatr.

Źródło: TVN24


Komunikat Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej:


Od wczesnych godzin porannych śmigłowiec ratowniczy oraz samolot patrolowy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczą w akcji poszukiwania załogi 4 metrowej łodzi na Zalewie Wiślanym. Łódź wyszła z portu Suchacz i miała dotrzeć do Krynicy Morskiej. W poszukiwaniach uczestniczą także jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Dzisiaj rano (wtorek, 19 sierpnia) załoga śmigłowca W-3RM „Anakonda” pełniąca dyżur na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego została zaalarmowana, że do portu w Krynicy Morskiej nie dotarła łódź żaglowa, która wyszła z portu Suchacz. Z przekazanych informacji wynikało również, że na jej pokładzie znajdowały się dwie osoby. Śmigłowiec wystartował z lotniska w Gdyni Babich Dołach o godzinie 4.45. Po 20 minutach lotu osiągnął wskazany rejon poszukiwań. 15 minut później załoga „Anakondy” odnalazła przewróconą łódź, a po około kolejnych 20 minutach poszukiwań kamizelkę oraz ciało jednego z członków załogi. O godzinie 7.20, z powodu kończącego się zapasu paliwa załoga śmigłowca przerwała udział w akcji i powróciła na lotnisko w Gdyni.

Nadal trwają poszukiwania drugiej osoby, która znajdowała się na pokładzie łodzi. W rejon akcji ratowniczej skierowany został samolot patrolowy Bryza, który wystartował z lotniska 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach o godzinie 7.04. Na lotnisku w Gdyni Babich Dołach w gotowości do startu czeka załoga kolejnego śmigłowca W-3RM „Anakonda”.

Poszukiwania prowadzą również załogi jednostek z Brzegowych Stacji Ratowniczych w Sztutowie i Tolkmicku. Akcję koordynuje Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni.


[19.08.2014]

O godz. 14.30 zostały zakończone poszukiwania. Drugiego z żeglarzy nie udało się odnaleźć.


 
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922