TYP: a1

Jak zorganizować rejs. Cz. II - Co zabrać ze sobą

wtorek, 19 października 2010
MM
co zabrać na rejs

Organizacja i prowadzenie prywatnego rejsu wymaga sporej ilości pracy, począwszy od znalezienia odpowiedniej jednostki, przez określenie destynacji z uwzględnieniem warunków pogodowych, po organizację transportu. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli nie posiadamy uprawnień do prowadzenia jachtu po zagranicznych akwenach i musimy znaleźć odpowiedzialnego oraz doświadczonego sternika, który zapewni miłą atmosferą i zadba o bezpieczeństwo.



Część II - Co zabrać ze sobą

Przedstawiamy kolejną część przewodnika, w której możecie przeczytać, co zabrać ze sobą na rejs.

Dokumenty


Podstawową rzeczą są dokumenty, bez których nie wjedziemy na teren państwa, do którego się wybieramy. Należy pamiętać o paszporcie lub dowodzie osobistym, w zależności od wymagań. Jeśli będziemy podróżować samolotem, należy pamiętać o biletach. Skipper dodatkowo musi zabrać patent żeglarski. Jeśli załoga ubezpieczyła się we własnym zakresie, należy zabrać ubezpieczenie.

Bagaż

Po sprawdzeniu dokumentów przychodzi czas na bagaż. Z powodu ograniczonego miejsca na jachcie trzeba racjonalnie podejść do kwestii pakowania. Należy pamiętać również, że zbyt duży bagaż może przyczynić się do większych opłat na lotnisku. Doświadczenie sugeruje, aby zabierać ze sobą plecaki oraz torby, które po rozpakowaniu można łatwo złożyć i schować, w przeciwieństwie do sztywnych walizek na kółkach. Bardzo przydatny jest również mały plecak, który możemy zabrać na wieczorne wycieczki i zwiedzanie.

Lekarstwa i medykamenty

Na każdym jachcie znajduje się apteczka, jednak jej zawartość pozwala jedynie na podstawową pomoc, dlatego trzeba pamiętać o stosowanych lekarstwach, inhalatorach i tym podobnych. Warto mieć również ze sobą kremy z filtrem przeciwsłonecznym oraz balsam łagodzący lub piankę na poparzenia słoneczne.

Ubraniaco zabrać na rejs

Wybierając się na rejs zazwyczaj decydujemy się na ciepłe, słoneczne miejsca, dlatego większość ubrań które zabierzemy to rzeczy letnie. Warto zabrać jednak polar i ciepłe spodnie na chłodniejsze wieczory oraz sztormiak, dzięki któremu nie będziemy zmuszeni do przebywania pod pokładem podczas deszczu. Buty powinny mieć jasną podeszwę, żeby nie niszczyły pokładu jachtu, warto również zabrać klapki lub sandały, w których będziemy mogli iść w marinie pod prysznic. Bardzo przydatną rzeczą jest drugi ręcznik używany wyłączenie do plażowania. Podczas rejsu, szczególnie w szczycie sezonu, promieniowanie UV, odbijane dodatkowo od powierzchni wody, jest wyjątkowo silne, dlatego trzeba bezwzględnie pamiętać o okularach z filtrem UV oraz polaryzacją.

Karty płatnicze i gotówka

W każdym porcie istnieje duży wybór bankomatów, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszeni do zabieranie dużej ilości gotówki, a wiele kart płatniczych umożliwia bezpłatne wypłaty z bankomatów na całym świecie. Ponadto możemy zaoszczędzić na prowizji, którą zapłacimy dwukrotnie wymieniając pieniądze np. złotówki ---> euro---> waluta krajowa.

Sprzęt do nurkowania

Jeśli jacht nie jest wyposażony w podstawowy sprzęt nurkowy, czyli płatwy, maski i fajki, warto zabrać je ze sobą, ponieważ potrzebne Ci będą praktycznie każdego dnia. Dzięki nim będziesz mógł swobodnie podziwiać podwodne atrakcje w postaci ryb, krabów, zapadlisk skalnych, w które obfitują ciepłe morza.

Sprzęt elektroniczny

Największą pamiątką z każdego wyjazdu są zdjęcia oraz filmy, dlatego warto mieć aparat lub kamerę wraz z zapasową kartą pamięci i akumulatorami. Dodatkowo można zabrać laptop, co umożliwi zgrywanie zdjęć i robienie na bieżąco krótkich opisów. Kopiowanie zdjęć dodatkowo zabezpieczy nas przed przypadkową utratą zdjęć lub filmu z aparatu i kamery. Zabierając telefon komórkowy trzeba pamiętać o włączeniu roamingu, ponieważ po przekroczeniu granicy Polski nie będziemy mieli już takiej możliwości.

Dodatkowe wyposażenie

Jeśli jesteś amatorem wędkowania, warto zabrać sprzęt wędkarski. Morza obfitują w różne gatunki ryb, dlatego prawdopodobieństwo udanych połowów jest duże. Dodatkową atrakcją będzie świeża ryba, którą możemy przyrządzić w kambuzie lub na grillu w wyznaczonym do tego miejscu w marinie. Każdy jacht wyposażony jest w radio CD, dzięki czemu wieczorne kolacje na pokładzie umilić nam może ulubiona muzyka zabrana z domu.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936