TYP: a1

Parlament Europejski chce wstrzymania Nord Stream 2

piątek, 22 stycznia 2021
Z mediów/PAP

W czwartek, 21 stycznia Parlament Europejski przyjął rezolucję, która wzywa Unię Europejską do opracowania nowej strategii stosunków z Rosją i wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Rezolucja jest niewiążąca.

Rezolucja to odpowiedź PE na aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Nowa strategia, do której opracowania wzywa PE ma koncentrować się na wsparciu społeczeństwa obywatelskiego, propagować wartości demokratyczne, praworządność, podstawowe wolności i prawa człowieka.

Parlament Europejski wzywa też „do krytycznego przeglądu współpracy z Rosją w ramach różnych platform polityki zagranicznej oraz przy projektach takich jak Nord Stream 2, których ukończenie UE musi natychmiast zatrzymać”. Europosłowie podkreślili również, że UE nie powinna być przyjaznym miejscem dla rosyjskiego kapitału a o niejasnym pochodzeniu.

Zaapelowano też o natychmiastowe i bezwarunkowe zwolnienie Aleksieja Nawalnego i wszystkich innych osób zatrzymanych w związku z jego powrotem do Rosji.

581 posłów było za przyjęciem rezolucji, 50 przeciw, 44 wstrzymało się od głosu.


 

Tagi: Nord Stream 2
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 7 December

Na jachcie "Geneve" zakończył rejs Michel Mermod; trasa prowadziła z Callao przez Filipiny, Cieśninę Malakka, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Dobrej Nadziei do Hyeres.
środa, 7 grudnia 1966
W Londynie zmarł William Bligh, kapitan żaglowca "Bounty" słynnego z rebelii załogi zakończonej wysadzeniem kapitana i jego zwolenników do szalupy.
niedziela, 7 grudnia 1817