TYP: a1

Bałtyk: tankowiec zatrzymany przez... Rosję

poniedziałek, 19 maja 2025
Hanka Ciężadło

W zeszłym tygodniu w tym artykule pisaliśmy o zatrzymaniu przez Estonię tankowca z floty cieni. Statek pływał pod banderą Gabonu, ale z jakiegoś powodu to Rosja poczuła się urażona i wysłała na miejsce myśliwiec, by latał nad Zatoką Fińską i wyglądał groźnie. Teraz role się odwróciły – to Rosja zatrzymała tankowiec.

I kto nam zabroni?

Tankowiec Green Admire należy do greckiej firmy, a pływa pod banderą Liberii. Statek został zatrzymany przez Rosję krótko po tym, jak opuścił estoński port. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii poinformowało o tym incydencie sojuszników NATO (czyli między innymi nas). Statek płynął do Rotterdamu, przewożąc ładunek estońskiego gazu łupkowego, co potwierdza Estońska Administracja Transportu.

Jak informują Estończycy, tankowiec wypłynął z portu Sillamae korzystając ze specjalnego kanału nawigacyjnego wyznaczonego na rosyjskich wodach terytorialnych. Kanał ten został utworzony na podstawie umowy pomiędzy Estonią, Finlandią i Rosją. Jego utworzenie było konieczne dla ominięcia płycizn na Morzu Bałtyckim, znajdujących się w sąsiedztwie Estonii.

Dlaczego został zatrzymany?

Tego dokładnie nie wiadomo, ale z pewnością Rosjanie mieli jakiś ważny powód. Z danych udostępnionych przez MarineTraffic wynika, że tankowiec opuścił estoński port w sobotę o 18:40 GMT, a w niedzielę stanął na kotwicy w okolicy należącej do Rosji wyspy Hogland. 

Wcześniej statek poruszał się wyznaczoną trasą, nie zboczył z kursu i zdaniem strony estońskiej, nie było podstaw do jego zatrzymania przez Rosjan. Minister spraw zagranicznych Estonii, Margus Tsahkna, komentując zdarzenie, powiedział: „Dzisiejszy incydent pokazuje, że Rosja nadal zachowuje się nieprzewidywalnie.”

Ministerstwo poinformowało też, że w związku z incydentem statki płynące do portu Sillamae i wypływające z niego będą teraz kierowane na wody estońskie.

 

Tagi: Estonia, Rosja, tankowiec, Bałtyk, incydent
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 lipca

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939