TYP: a1

Meksykański żaglowiec uderzył w Most Brookliński - dlaczego?

poniedziałek, 19 maja 2025
Hanka Ciężadło

W sobotę żaglowiec szkoleniowy meksykańskiej marynarki wojennej Cuauhtémoc uderzył w słynny Most Brookliński. W wyniku uderzenia wszystkie trzy maszty zostały po kolei złamane, a ich fragmenty spadły na pokład. Niestety były dwie ofiary śmiertelne i 19 rannych. Most nie został uszkodzony i po krótkiej przerwie przywrócono na nim normalny ruch.

Okoliczności katastrofy

Jak wyjaśnia kpt. Juan Caballero, rzecznik meksykańskiej marynarki wojennej, żaglowiec odbywał coroczny rejs szkoleniowy. Cuauhtémoc miał opuścić miasto i wypłynąć na pełne morze, jednak coś najwyraźniej poszło nie tak i w czasie wykonywania manewrów żaglowiec uderzył w most.

Jak podaje The Independent, na pokładzie jednostki znajdowało się 277 osób. W momencie katastrofy niektórzy załoganci znajdowali się na rejach i po zderzeniu nadal pozostali na wysokości, czekając na pomoc. Dwie osoby poniosły śmierć, a innych 19 zostało rannych; część poważnie. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala, przy czym stan części z nich był bardzo ciężki.

Co tam się stało?

Dwie osoby straciły życie, dlatego kluczowe jest ustalenie przyczyn zdarzenia, chociażby po to, by wyjaśnić ich rodzinom, dlaczego nie wrócą do domu – oraz by uniknąć podobnych przypadków w przyszłości.

Początkowo władze miasta sugerowały, że powodem katastrofy były problemy techniczne; to takie hasło-wytrych, dlatego służby prowadzące dochodzenie biorą pod uwagę inne czynniki. Świadkowie katastrofy mówią, że w trakcie wykonywania manewrów żaglowiec nagle „stracił moc”. Jak sugerują eksperci, przyczyną, dla której doszło do zderzenia, może być silny prąd East River.

Dochodzenie w sprawie przyczyn zdarzenia prowadzą służby z USA i Meksyku. Po katastrofie większość załogi została przetransportowana autobusami na lotnisko im. Johna F. Kennedy'ego, skąd miała dostać się do domu. Na pokładzie została tylko garstka osób; jednostka nie nadaje się do dalszego rejsu, dlatego została zacumowana na East River. Straż przybrzeżna utworzyła wokół niej strefę bezpieczeństwa, a inne jednostki poruszające się tą trasą są proszone o zmniejszanie prędkości.

 

Tagi: żaglowiec, Meksyk, USA, Brooklyn, most, katastrofa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 lipca

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939