TYP: a1

Ktoś podprowadził Estonii boję

środa, 28 maja 2025

I to nie byle jaką – sprzęt, który w tajemniczych okolicznościach zmienił właściciela, to nowoczesna, specjalistyczna boja pomiarowa estońskiego Instytutu Systemów Morskich. Kto jest złodziejem? Nikogo za rękę nie złapano, ale tak się składa, że urządzenie ma nadajnik. I dlatego wiadomo, że aktualnie znajduje się w rękach Rosjan. No, to prawdziwe zaskoczenie…  

Co to za urządzenie?

Skradziona boja była zamontowana w wyłącznej strefie ekonomicznej, ok. 50 kilometrów od wyspy Hiuma. To nie są już estońskie wody terytorialne, ale zgodnie z prawem Estonia może tam prowadzić badania naukowe. Według naukowców z Estonii urządzenie obecnie znajduje się w bazie rosyjskiej Floty Bałtyckiej w Kaliningradzie.

Boję zbudowali uczeni z TalTech (Tallińskiego Uniwersytetu Technicznego) w celu pomiarów parametrów fal morskich. Jest to sprzęt służący do celów stricte naukowych, a jego kradzież z pewnością nie przyniesie żadnego innego zysku poza satysfakcją.

A może to przypadek?

Jeżeli tak, to wyjątkowo dziwny. Jak mówi Ivo Värk, komandor estońskiej marynarki wojennej, ruchy urządzenia były podejrzane, dlatego uczeni zgłosili sprawę Centrum Operacji Morskich. Estońska marynarka poprosiła o pilną pomoc łotewski okręt patrolowy, który operował w niedalekiej odległości od miejsca kradzieży.

Dzięki Łotyszom udało się połączyć kropki i skorelować wskazania GPS urządzenia z ruchami dwóch rosyjskich korwet, które zupełnym przypadkiem operowały w okolicy z wyłączonymi systemami AIS.

Tagi: Rosja, Estonia, boja, Bałtyk, kradzież
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 lipca

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920