TYP: a1

Tym co odeszli…

poniedziałek, 2 listopada 2015
Informacja prasowa | tef, jsz
Złożeniem wiązanki kwiatów i zapaleniem zniczy uczcił dzisiaj 1 listopada Pomorski Związek Żeglarski tych, co odeszli na wieczną wachtę w minionym roku.


Fot. Ewa Górska

Kameralna uroczystość odbyła się o godz. 10 pod pomnikiem „Zaginionych na morzu” stojącym na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Wiązankę kwiatów złożyła delegacja PoZŻ na czele z prezesem Związku Bogusławem Witkowskim. Były też wiązanki i znicze od Bractwa Kaphornowców, Urzędu Morskiego w Gdyni, Ligi Morskiej i Rzecznej, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, klubów i żeglarzy. W nastrój uroczystości wprowadził jego uczestników wiersz gen. Mariusza Zaruskiego „Spotkanie”.

Wszystkich ludzi żagli i morza, szczególnie tych z Pomorza, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku uczczono też minutą ciszy.

Przypomnijmy niektórych z nich:

8 listopada 2014 roku zmarł w Australii Zbigniew Puchalski, jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy. Uczestniczył w regatach OSTAR 72 oraz OSTAR 76 oraz samotnie opłynął świat w latach 1976-1980. Najważniejsze rejsy odbywał na jachcie „Miranda” – zbudowanej w 1935 roku w Gdyni jednostce, którą uratował przed zniszczeniem. Puchalski brał udział także w regatach The Whitbread Round the World Race oraz dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Polski w klasie STAR. Od 1981 roku wyemigrował do Australii.

18 listopada 2014 roku na wieczną wachtę odszedł Kazimierz Normant, wieloletni komandor Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku. W młodości był członkiem kadry narodowej w klasie Latający Holender.

24 stycznia 2015 roku zmarł Oskar Janowski, wieloletni członek i komandor Yacht Klubu Polski Gdynia. Przygodę z żeglarstwem rozpoczął w Elblągu w 1947 roku. Po studiach na Politechnice Gdańskiej osiadł w Trójmieście i związał z Morskim Związkowym Klubem Żeglarskim Gdynia i Yacht Klubem Polski Gdynia.

8 czerwca na wieczną wachtę odszedł Jan Sokołowski, kapitan żeglugi wielkiej i kapitan „Daru Pomorza”. Absolwent Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni i Wydziału Rybackiego Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, przez większą część zawodowej kariery związany z Morskim Instytutem Rybackim w Gdyni. W 2011 roku został mianowany kapitanem statku-muzeum „Dar Pomorza”.

21 lipca zmarł Czesław Marchaj, wybitny żeglarz i teoretyk żeglarstwa. W latach 50. i 60. aktywnie działał w Polskim Związku Żeglarskim. Napisał kilka ponadczasowych podręczników, w tym „Teorię żeglowania” i „Dzielność morską”.

7 września odszedł Bolesław Kowalski, jeden z pionierów dalekomorskich rejsów w latach 50. i 60. W 1960 roku dowodził „Darem Opola” w rejsie na Morze Czerwone, a w latach 1965-1966 kierował „Śmiałym” w wyprawie dookoła Ameryki Południowej.

13 października zmarł Tadeusz Keller, jeden z organizatorów harcerstwa wodnego w Gdańsku i zastępca komendanta Centrum Wychowania Morskiego ZHP W Gdyni. Już w latach 30. działał w drużynach „Trzeciej Błękitnej” im. Waleriana Łukasińskiego w Częstochowie i „Czternastce Błękitnej” im. Stanisława Żółkiewskiego w Poznaniu. Po wojnie i przeprowadzce do Gdańska przewodził Akademickiemu Kręgowi Harcerskiemu „Wodnik”.

26 października odszedł Jerzy Sawicki, były komandor i członek honorowy Yacht Klubu Polski Gdynia oraz członek Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Przez wiele lat zasiadał w Zarządzie Yacht Klubu Polski i YKP Gdynia. W latach 2006-2010 był komandorem YKP Gdynia, a w 2008 roku otrzymał godność członka honorowego klubu. Odznaczony Komandorią - najwyższym wyróżnieniem YKP. Od 2008 roku zasiadał w Zarządzie PoZŻ. Był organizatorem wielu regat i imprez sportowych oraz sędzią żeglarskim I klasy.

Cześć ich pamięci!
Tagi: żeglarskie zaduszki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932