TYP: a1

Tym co odeszli…

poniedziałek, 2 listopada 2015
Informacja prasowa | tef, jsz
Złożeniem wiązanki kwiatów i zapaleniem zniczy uczcił dzisiaj 1 listopada Pomorski Związek Żeglarski tych, co odeszli na wieczną wachtę w minionym roku.


Fot. Ewa Górska

Kameralna uroczystość odbyła się o godz. 10 pod pomnikiem „Zaginionych na morzu” stojącym na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni. Wiązankę kwiatów złożyła delegacja PoZŻ na czele z prezesem Związku Bogusławem Witkowskim. Były też wiązanki i znicze od Bractwa Kaphornowców, Urzędu Morskiego w Gdyni, Ligi Morskiej i Rzecznej, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, klubów i żeglarzy. W nastrój uroczystości wprowadził jego uczestników wiersz gen. Mariusza Zaruskiego „Spotkanie”.

Wszystkich ludzi żagli i morza, szczególnie tych z Pomorza, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku uczczono też minutą ciszy.

Przypomnijmy niektórych z nich:

8 listopada 2014 roku zmarł w Australii Zbigniew Puchalski, jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy. Uczestniczył w regatach OSTAR 72 oraz OSTAR 76 oraz samotnie opłynął świat w latach 1976-1980. Najważniejsze rejsy odbywał na jachcie „Miranda” – zbudowanej w 1935 roku w Gdyni jednostce, którą uratował przed zniszczeniem. Puchalski brał udział także w regatach The Whitbread Round the World Race oraz dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Polski w klasie STAR. Od 1981 roku wyemigrował do Australii.

18 listopada 2014 roku na wieczną wachtę odszedł Kazimierz Normant, wieloletni komandor Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku. W młodości był członkiem kadry narodowej w klasie Latający Holender.

24 stycznia 2015 roku zmarł Oskar Janowski, wieloletni członek i komandor Yacht Klubu Polski Gdynia. Przygodę z żeglarstwem rozpoczął w Elblągu w 1947 roku. Po studiach na Politechnice Gdańskiej osiadł w Trójmieście i związał z Morskim Związkowym Klubem Żeglarskim Gdynia i Yacht Klubem Polski Gdynia.

8 czerwca na wieczną wachtę odszedł Jan Sokołowski, kapitan żeglugi wielkiej i kapitan „Daru Pomorza”. Absolwent Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego w Gdyni i Wydziału Rybackiego Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, przez większą część zawodowej kariery związany z Morskim Instytutem Rybackim w Gdyni. W 2011 roku został mianowany kapitanem statku-muzeum „Dar Pomorza”.

21 lipca zmarł Czesław Marchaj, wybitny żeglarz i teoretyk żeglarstwa. W latach 50. i 60. aktywnie działał w Polskim Związku Żeglarskim. Napisał kilka ponadczasowych podręczników, w tym „Teorię żeglowania” i „Dzielność morską”.

7 września odszedł Bolesław Kowalski, jeden z pionierów dalekomorskich rejsów w latach 50. i 60. W 1960 roku dowodził „Darem Opola” w rejsie na Morze Czerwone, a w latach 1965-1966 kierował „Śmiałym” w wyprawie dookoła Ameryki Południowej.

13 października zmarł Tadeusz Keller, jeden z organizatorów harcerstwa wodnego w Gdańsku i zastępca komendanta Centrum Wychowania Morskiego ZHP W Gdyni. Już w latach 30. działał w drużynach „Trzeciej Błękitnej” im. Waleriana Łukasińskiego w Częstochowie i „Czternastce Błękitnej” im. Stanisława Żółkiewskiego w Poznaniu. Po wojnie i przeprowadzce do Gdańska przewodził Akademickiemu Kręgowi Harcerskiemu „Wodnik”.

26 października odszedł Jerzy Sawicki, były komandor i członek honorowy Yacht Klubu Polski Gdynia oraz członek Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Przez wiele lat zasiadał w Zarządzie Yacht Klubu Polski i YKP Gdynia. W latach 2006-2010 był komandorem YKP Gdynia, a w 2008 roku otrzymał godność członka honorowego klubu. Odznaczony Komandorią - najwyższym wyróżnieniem YKP. Od 2008 roku zasiadał w Zarządzie PoZŻ. Był organizatorem wielu regat i imprez sportowych oraz sędzią żeglarskim I klasy.

Cześć ich pamięci!
Tagi: żeglarskie zaduszki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946