TYP: a1

Znamy Żeglarzy Roku 2011

czwartek, 10 listopada 2011
Kinga Rzucidło

Źródło: www.sailing.org
We wtorek, 8 listopada 2011 roku odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród ISAF Rolex World Sailors of the Year. Tytuł Żeglarzy Roku 2011 otrzymali Amerykanka Anna Tunnicliffe oraz Hiszpanie Iker Martinez i Xabier Fernandez.


To nie pierwsze prestiżowe wyróżnienie dla Anny Tunnicliffe, która 2 lata wcześniej została uznana Najlepszym Żeglarzem Roku 2009. Amerykanka nie spoczęła na laurach, w sezonie 2011 wywalczyła Puchar Świata ISAF w Match-Racingu Kobiet oraz zdobyła złoty medal mistrzostw świata w klasie Snipe.

Iker Martinez i Xabier Fernandez, nagrodzono za niezwykły wyczyn – w jednym roku ukończyli oceaniczny wyścig Barcelona World Race (2 m.) a dwa miesiące później w teście przedolimpijskim Weymouth and Portland International Regatta, w klasie 49-er w zajęli drugie miejsce. Hiszpanie nie mogli pojawić się na gali wręczenia nagród, aktualnie biorą udział w regatach Volvo Ocean Race z Alicante w Hiszpanii do Cape Town w Południowej Afryce. Szczęśliwi z wyróżnienia, obiecali świętować zdobycie prestiżowej nagrody.

Anna Tunnicliffe pogratulowała innym kandydatom, podziękowała mężowi i rodzinie za wsparcie oraz całemu zespołowi, bez którego, jak twierdzi, nie zdobyłaby tego wyróżnienia. – To sukces drużyny – mówiła Tunnicliffe.

Prestiżowa nagroda ISAF Rolex World Sailors of the Year honoruje wybitne osiągnięcia żeglarzy regatowych. Przyznawana jest corocznie od 1994 roku na podstawie zgłoszonych kandydatur w drodze głosowania przez 130 związków żeglarskich z całego świata, będących członkami Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej. Do tej pory ów tytuł otrzymał w roku 1999 tylko jeden Polak, Mateusz Kusznierewicz.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w trakcie konferencji Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF w stolicy Portoryko, San Juan.

Nominowani do tegorocznej nagrody Żeglarz Roku 2011:

Kobiety:
Dee Caffari (GBR)
Sarah-Quita Offringa (ARU)
Alexandra Rickham (GBR)
Anna Tunnicliffe (USA)

Mężczyźni:
Ben Ainslie (GBR)
Lorenzo Bressani (ITA)
Rob Douglas (USA)
Iker Martinez i Xabier Fernandez (ESP)
Nathan Outteridge (AUS)

Źródło: www.sailing.org
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 August

Na "Nord IV" Andrzej Urbańczyk, w ramach przygotowań do rejsu dookoła świata, wyruszył w próbny rejs na trasie San Francisco, Hawaje i z powrotem
wtorek, 17 sierpnia 1982
W wyniku wcześniejszego zakotwiczenia w zatoce położonej w północnej części Wyspy Niedźwiedziej, a następnie dragowania kotwicy, s/y "Otago" wszedł na skały, doznał poważnych uszkodzeń kadłuba, a po ściągnięciu ze skał zatonął
wtorek, 17 sierpnia 1976
Ze Świnoujścia do Jamestown na uroczystości 350.lecia osadnictwa w Stanach Zjednoczonych wyruszył s/y "Joseph Conrad" pod dowództwem Kpt. Bogdana Dacko (oficerami w tym pierwszym polskim rejsie po odwilży 1956 r. byli znani później kapitanowie - Jerzy Sze
niedziela, 17 sierpnia 1958