TYP: a1

Znamy Żeglarzy Roku 2011

czwartek, 10 listopada 2011
Kinga Rzucidło

Źródło: www.sailing.org
We wtorek, 8 listopada 2011 roku odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród ISAF Rolex World Sailors of the Year. Tytuł Żeglarzy Roku 2011 otrzymali Amerykanka Anna Tunnicliffe oraz Hiszpanie Iker Martinez i Xabier Fernandez.


To nie pierwsze prestiżowe wyróżnienie dla Anny Tunnicliffe, która 2 lata wcześniej została uznana Najlepszym Żeglarzem Roku 2009. Amerykanka nie spoczęła na laurach, w sezonie 2011 wywalczyła Puchar Świata ISAF w Match-Racingu Kobiet oraz zdobyła złoty medal mistrzostw świata w klasie Snipe.

Iker Martinez i Xabier Fernandez, nagrodzono za niezwykły wyczyn – w jednym roku ukończyli oceaniczny wyścig Barcelona World Race (2 m.) a dwa miesiące później w teście przedolimpijskim Weymouth and Portland International Regatta, w klasie 49-er w zajęli drugie miejsce. Hiszpanie nie mogli pojawić się na gali wręczenia nagród, aktualnie biorą udział w regatach Volvo Ocean Race z Alicante w Hiszpanii do Cape Town w Południowej Afryce. Szczęśliwi z wyróżnienia, obiecali świętować zdobycie prestiżowej nagrody.

Anna Tunnicliffe pogratulowała innym kandydatom, podziękowała mężowi i rodzinie za wsparcie oraz całemu zespołowi, bez którego, jak twierdzi, nie zdobyłaby tego wyróżnienia. – To sukces drużyny – mówiła Tunnicliffe.

Prestiżowa nagroda ISAF Rolex World Sailors of the Year honoruje wybitne osiągnięcia żeglarzy regatowych. Przyznawana jest corocznie od 1994 roku na podstawie zgłoszonych kandydatur w drodze głosowania przez 130 związków żeglarskich z całego świata, będących członkami Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej. Do tej pory ów tytuł otrzymał w roku 1999 tylko jeden Polak, Mateusz Kusznierewicz.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w trakcie konferencji Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF w stolicy Portoryko, San Juan.

Nominowani do tegorocznej nagrody Żeglarz Roku 2011:

Kobiety:
Dee Caffari (GBR)
Sarah-Quita Offringa (ARU)
Alexandra Rickham (GBR)
Anna Tunnicliffe (USA)

Mężczyźni:
Ben Ainslie (GBR)
Lorenzo Bressani (ITA)
Rob Douglas (USA)
Iker Martinez i Xabier Fernandez (ESP)
Nathan Outteridge (AUS)

Źródło: www.sailing.org
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 July

Zmarł Zbigniew Milewski, konstruktor jachtów, m.in. takich jak Ametyst, King's Ametyst, Topaz, Beryl, Zośka, Miś. Autor znaczącej książki "Projektowanie i budowa jachtów żaglowych"
piątek, 29 lipca 2005
Powróciła do Gdańska s/y "Panorama", jacht klubu AZS we Wrocławiu, kończąc tym samym trwający 11 miesięcy rejs Orvaldi Antarctica; w czasie rejsu odwiedzono porty Brazylii, Urugwaju, Argentyny, Chile, Peru, Ekwadoru, fiordy Patagonii, Galapagos, Wyspy
piątek, 29 lipca 2005
Ze Szczecina wypłynął s/y "Śmiały" pod Kapitanem Bolesławem Kowalskim w rejs do Ameryki Południowej z bogato rozbudowanym programem badawczym
czwartek, 29 lipca 1965
W hamburskiej stoczni zwodowano czteromasztowy bark "Pamir"; statek był przeznaczony dla niemieckiego armatora Fryderyka Laeisza do obsługi linii południowoamerykańskiej
sobota, 29 lipca 1905