TYP: a1

Złote gody "Szkunera"

wtorek, 23 września 2014
Wiesław Seidler
Od 50 lat żeglują dobrym kursem nie tylko na lokalnych, urokliwych wodach jeziora Myśliborskiego, ale i dalej, zdobywając medale na regatach i mistrzostwach Polski, Europy i świata.


Wszystko zaczęło się w 1964 r., kiedy w Myśliborzu, wówczas w Województwie Gorzowskim, powołany został Międzyszkolny Ośrodek Sportów Wodnych „Szkuner”, jako placówka zajęć pozalekcyjnych o profilu żeglarskim, dla dzieci i młodzieży, oraz Międzyszkolny Klub Sportowy „Szkuner”, w strukturach Szkolnego Związku Sportowego. Na bazę szkoleniowo-żeglarską ośrodka i klubu władze powiatu przeznaczyły poniemiecką przystań zlokalizowaną praktycznie obok centrum miasta, nad południowym brzegiem jeziora, największego na Pojezierzu Myśliborskim, atrakcyjnego dla żeglarzy – 630 ha, długość 6,5 km. Dużym wysiłkiem i zaangażowaniem wielu działaczy i pasjonatów nie tylko żeglarstwa, ale i innych dyscyplin sportowych, MKS „Szkuner” – pomimo różnych zawirowań organizacyjnych i dziejowych – staje się wizytówką powiatu, a nawet województwa (obecnie Zachodniopomorskiego), ze stale modernizowaną bazą i przystanią, należącą dziś do najlepiej zagospodarowanych na śródlądziu na Pomorzu Zachodnim. Przy jubileuszu wymieniano wielu zasłużonych działaczy i trenerów „Szkunera”, szczególnie założycieli i dyrektorów ośrodka – Kazimierza Borowiaka, małżeństwo Urszulę i Mieczysława Koczorowskich, i Ryszarda Szymczaka (od 1981 r.). Obecnie Komandorem Klubu jest Stanisław Wysoki, a biurem od lat kieruje Grażyna Łosek (są na zdjęciach).

Szkuner

Jubileuszowe obchody złotych godów „Szkunera” zainaugurowano wiosną br., a złożyło się na nie szereg przedsięwzięć i imprez, m.in. konkurs plastyczny, wystawa w Muzeum Pojezierza, regaty – w tym WOM i Mistrzostwa ZOZŻ, i uroczyste spotkanie sportowców, działaczy, władz i gości, w sobotę 20 września, będące podsumowanie bogatego dorobku „Szkunera” i podziękowaniem dla wszystkich, którzy się do tego przyczynili. Sprawozdanie z minionych 50 lat działalności przedstawił Komandor Klubu, potem były odznaczenia, dyplomy i pamiątkowe medale 50-lecia, dla działaczy, sportowców, trenerów i wszystkich wspierających Klub, m.in. dla PZŻ i OZŻ w Gorzowie i Szczecinie. Z kolei ZOZŻ uhonorował odznakami „Zasłużonych dla Żeglarstwa Szczecińskiego” czworo działaczy MKS „Szkuner” – Jerzego Krzywonosa, Janusza Sikorę, Jerzego Szpita i Grażynę Łosek. Zamknięciem spotkania był koncert szant Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej…

Korycki, Żukowska

Wspomniana jubileuszowa wystawa najlepiej obrazuje dotychczasowy imponujący dorobek Klubu, zarówno sportowy jak i organizacyjny, zapisany na żeglarskiej mapie Polski. Składa się na niego m.in. 56 medali zdobytych przez 46 klubowych czołowych zawodników, wymienionych w sprawozdaniu, w tym złotych i srebrnych medalistów MP i OOM, w klasach 420, 470, Hornet, Kadet i OK.-Dinghy, uczestników Mistrzostw Europy i Świata, członków kadry olimpijskiej, także w innych dyscyplinach i sekcjach klubowych. Od początku Klub był i jest uznanym organizatorem licznych regat i imprez sportowych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym żeglarskich, m.in. MP w klasach Cadet i Optimist. Szczególną rangę mają organizowane od 1972 r. Ogólnopolskie Regaty im. L. Teligi, w których kiedyś startowało ponad 300 żeglarzy, z Polski i Niemiec. Znane są też Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Myśliborskiego.

Regaty Teligi

Do sukcesów należy też dodać udział klubowej młodzieży – w latach 2002-2008 – w rejsach morskich na Bałtyku i Morzu Północnym, za osiągnięcia w Regionalnym Programie Edukacji Morskiej, prowadzonym wtedy przez ZOZŻ. Dodać też trzeba, że na obozach i kursach żeglarskich organizowanych przez Klub blisko 900 osób zdobyło patenty żeglarza i sternika jachtowego. Dostojnemu Jubilatowi – MKS „Szkuner” Myślibórz – pozostaje złożyć serdeczne gratulacje i życzyć wielu dalszych sukcesów. Pomyślnych wiatrów, tak trzymać, na „burzliwych” dzisiaj krajowych i szerokich wodach!!!

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932