TYP: a1

XXXIX Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2020

poniedziałek, 3 lutego 2020
Informacja prasowa

„Wróćmy na jeziora” to tytuł kolejnej 39. edycji Festiwalu Shanties 2020, która odbędzie się w dniach 20- 23 lutego w Krakowie. Na 3 scenach w trakcie 15 koncertów wystąpi blisko 200 wykonawców z Polski, Wielkiej Brytanii, USA. Koncertom towarzyszyć będą wystawy, projekcje filmów, kiermasz żeglarski, happening szantowy i wiele innych.

Pod koniec lutego Kraków ponownie stanie się żeglarską stolicą Polski. W trakcie ostatniej edycji festiwalu symbolicznie opłynęliśmy glob przez „Oceany Marzeń” świętując 500 lecie pierwszej wokółziemskiej wyprawy Ferdynanda Magellana. Wracając z ładownią wypełnioną bezcennymi wrażeniami, szukamy spokojnej przystani. Dziób festiwalowego żaglowca kierujemy na jeziora. Wracamy, bo jak śpiewa bard Jerzy Porębski „Na jeziorach pięknie dzisiaj...” Płyniemy, by sprawdzić czy rzeczywiście tak jest...

Festiwalowy żaglowiec zacumuje na 3 scenach: ponownie gościć będziemy w kameralnej sali Radia Kraków w trakcie czwartkowego balladowego koncertu szantowych bardów, by w piątek zacumować w kinie Kijów. Tam dobrą przystań znajdą zarówno najmłodsza publiczność w koncercie dla dzieci oraz fani twórczości Jerzego Porębskiego oraz ballad Andrzeja Koryckiego, nowatorski projekt muzyczny zaprezentują zespoły: Ryczące Dwudziestki oraz The Nierobbers. Na zakończenie dnia wraz z publicznością złożymy życzenia, obchodzącemu jubileusz 35-lecia pracy artystycznej - zespołowi Zejman i Garkumpel. Festiwalowy weekend to święto pieśni kubryku, szanty klasycznej. Sobota jednak należy do jubileuszy i koncertów wspomnieniowych. Jeden z nich dedykujemy kapitanowi Andrzejowi Mendygrałowi autorowi tekstów licznych piosenek m.in. zespołu Ryczące Dwudziestki, dziennikarzowi, twórcy doskonałych fraszek zwanych „mendygrałkami”, by wieczorem złożyć życzenia ikonie polskiej sceny szantowej – zespołowi Stare Dzwony z okazji 40-lecia pracy artystycznej, w trakcie koncertu jubileuszowego. Niedzielne południe to tradycyjnie święto szanty klasycznej w doskonałym przygotowaniu przez Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”. Zakończenie to niezmiennie koncert finałowy i okazja by poznać różnorodność muzyki związanej z morzem. Równolegle do koncertów odbywają się wydarzenia towarzyszące.

W niedzielę 23.02 o godz. 14.30 w kinie Kijów Centrum odbędzie się projekcja krótkometrażowego filmu w reżyserii Macieja Stuhra pt: „II koncert na wiolonczelę i orkiestrę”. Film opowiada historię młodego lekarza okulisty – Maćka, który w wolnym czasie koncertuje ze swoim zespołem muzycznym. Podczas jednego z występów dostaje udaru mózgu. Mężczyzna czuje się uwięziony nie tylko w swoim ciele. Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i oparty na reportażu Małgorzaty Smolak. To reportaż opowiadający historię Andrzeja „Qni” Grzeli – lekarza chirurga, lidera jednego z najlepszych polskich zespołów szantowych Ryczące Dwudziestki. Polecamy uwadze to wydarzenie. Jak wielka siła tkwi w szancie będziemy ponownie udowadniać w trakcie wspólnego plenerowego śpiewania w sobotnie popołudnie 22 lutego na Rynku Głównym w Krakowie. Już teraz rezerwujcie czas!

 

SHANTIES 2020 - „Wróćmy na jeziora”

Program Festiwalu:

20 lutego (czwartek)

RADIO KRAKÓW Studio S5

godz. 20.00 koncert ballad „Na jeziorach pięknie dzisiaj"(K1) 

reż. i prow.: Piotr Zadrożny, wystąpią m.in.: R. Muzaj, G. Tyszkiewicz i R. Tkaczyk, P. Zadrożny, gościnnie J. Porębski

Na jeziorach pięknie dzisiaj i nawet w zimowej scenerii jeziora są piękne. Oddaleni o kilkaset kilometrów od Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, wspominamy niezapomniane chwile, radość i przeżycia związane z przemierzaniem pod żaglami miejsc znanych i nieznanych, również tych na śródlądziu. O takim pływaniu powstało wiele pięknych opowieści. Chyba nie ma lepszego akcentu na początek festiwalu Shanites niż Koncert Ballad, który zabierze Was tam, gdzie niezapomniany klimat mazurskich tawern i ognisk albo jeszcze dalej…

 

21 lutego (piątek)

KINO KIJÓW.CENTRUM

godz. 11.00 koncert dla dzieci "Morskie kłopoty" (K2) 

reż. i prow.: zespół Klang

Kapitan Grat dzielny obieżyświat ma problemy. Przez lata zaniedbał dietę, zęby, ruch, sen... a przecież nawet dzieci wiedzą że w zdrowym ciele zdrowy duch! Kapitan śmiało wytycza kolejny kurs, tylko... Czy kolejna przygoda zaprowadzi go do źródeł zdrowia? Przekonajcie się!

 

KINO KIJÓW.CENTRUM

godz. 18.00 koncert ballad i nie tylko „Struna za struną” (K3) 

reż. i prow.: Marek Kańduła, Tomasz Szuszkiewicz, wystąpią m.in.: A. Korycki i D. Żukowska, Ryczące Dwudziestki, The Nierobbers, gościnnie J. Porębski

Tęsknota za mazurskim rejsem coraz to silniejsza. Jak za mgłą słyszymy jeszcze dźwięk gitary i śpiew żeglarzy przy ognisku, choć luty złośliwie szczypie nas w uszy. W ten zimowy wieczór rozgrzejemy serca balladą, która przeniesie nasze myśli na mazurskie bindugi, byśmy nie całkiem zapomnieli, czym dobro jest i piękno…

 

KINO KIJÓW.CENTRUM

godz. 22.00 koncert jubileusz zespołu Zejman i Garkumpel "Mazurscy kolumbowie" (K4) 

reż. i prow.: Mirosław Koval Kowalewski, Zbigniew Murawski, wystąpią m.in.:

Formacja, Klang, W. Mieczkowski Band, Mietek Folk Olsztyn, G. Tyszkiewicz, Zejman i Garkumpel

Gdy już odkryjemy wyspy skarbów na  dalekich morzach i oceanach, warto czasem wrócić choć na chwilę z egzotycznych rejsów na znane nam, rodzime jeziora. Dlaczego? Wykonawcy koncertu „Mazurscy Kolumbowie” będą się starali wykazać, że wyspy szczęśliwe, zakątki marzeń i akweny nostalgii mogą być naprawdę blisko…

 

22 lutego (sobota)

KINO KIJÓW.CENTRUM

godz. 11.00 koncert dla dzieci "Gdy wakacji pora płyńmy na jeziora" (K5) 

reż. i prow.: zespół Zejman i Garkumpel

Zbliżające się wakacje otwierają nam ogromne możliwości zabawy, radości i słonecznych przygód nad wodą. Sami nie wiemy co wybrać, gdy woła nas pływanie, żeglowanie, kajaki, piłka plażowa i sto innych uśmiechów lata. I nie trzeba wcale wybierać się daleko na obce wody i plaże. Wystarczy pojechać z rodzinką na nasze jeziora. I na naszym koncercie przygotujemy się na wakacje… ŚPIEWAJĄCO!!! 

 

RYNEK GŁÓWNY

godz. 14.00 szanty w plenerze

Wspólne szantowanie z Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” i wykonawcami festiwalu.

 

KINO KIJÓW.CENTRUM

godz. 17.00 koncert pamięci kpt. Andrzeja Mendygrała „Żegnajcie nam dziś ... i inne Mendygrałki" (K6)  reż. i prow.: Wojciech Dudziński, Wojciech Harmansa, Michał Gramatyka

wystąpią m.in.: Cztery Refy, Mechanicy Shanty, Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Bounding Main

 

KINO KIJÓW.CENTRUM

godz. 21.00 koncert 40-lecie Starych Dzwonów „Bo najważniejsze w odpowiedniej być załodze” (K7)  

reż. i prow.: Sławomir Gołąb, Paweł Delikat, wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Klang, A. Korycki i D. Żukowska, Mechanicy Shanty, Stare Dzwony, The Longest Johns

40 lat na scenie! Setki koncertów, niezliczona ilość napisanych tekstów i skomponowanych szant! Każdy debiutujący zespół  śpiewał ich piosenki i czerpał z doświadczeń scenicznych. Prawdziwi Profesorowie Szanty! Znane i mniej znane pieśni oraz szanty wykonywane na każdej łajbie oraz szerokości geograficznej zabrzmią w wykonaniu Starych Dzwonów oraz ich  „szkolnej załogi”.

"Bo najważniejsze aby w odpowiedniej być załodze”!!!

 

23 lutego (niedziela)

KINO KIJÓW.CENTRUM

godz. 11.00 koncert szanty klasycznej „Wracamy z morza” (K8) 

reż. i prow.: Jacek Jakubowski, wystąpią m.in.: Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, soliści: H. Czekała, W. Dudziński, M. Łuczak,  R. Muzaj, J. Ozaist, M. Szurawski, G. Tyszkiewicz oraz North Wind,  Perły i Łotry

Po trudach rejsów dobrze jest wrócić do ulubionej tawerny, a do tawerny "Pod Zardzewiałym Zawiasem" szczególnie. Spotkamy tu starych znajomych, będą nowe opowieści i stare pieśni. Tu można dobrze odpocząć w czym pomogą nam wytrawni szantymeni z chórem "Zawisza Czarny" w tle.

 

KINO KIJÓW.CENTRUM

godz. 14.30 projekcja filmu "II koncert na wiolonczelę i orkiestrę"

reż. i scen. Maciej Stuhr, Zdjęcia: Maciej Puczyński

Muzyka: Paweł Mykietyn - II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną

Maciek jest młodym okulistą, a w wolnym czasie koncertuje ze swoim zespołem muzycznym. Podczas jednego z występów dostaje udaru mózgu. Przechodzi skomplikowaną operację i z trudem udaje się go uratować. Mężczyzna czuje się uwięziony nie tylko w swoim ciele, ale również w swoim związku… Rozpoczyna walkę o wolność. Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i oparty na reportażu Małgorzaty Smolak. Scenariusz został napisany do koncertu wiolonczelowego Pawła Mykietyna. [materiały festiwalu Tofifest]

wstęp: zbiórka do puszki "Pomoc dla Qni"

 

 

KINO KIJÓW.CENTRUM

godz. 17.00 koncert finałowy „Wróćmy na jeziora...” (K9) 

reż. i prow.: Grzegorz Tyszkiewicz, wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Cztery Refy, A. Korycki i D. Żukowska, W. Mieczkowski Band, Stare Dzwony, G. Tyszkiewicz i R. Tkaczyk, Bounding Main, The Longest Johns

Hurrraaaa!!! W 40-letniej historii krakowskich „SHANTIES” jeziora doczekały się wreszcie zaszczytu bycia festiwalowym leitmotiv’em.

Wiele miłośniczek i miłośników „mokrych” piosenek rozpoczynało swoją żeglarską karierę od rejsów po mniejszych i większych słodkowodnych akwenach. W Finale tegorocznych „SHANTIES” zaproszeni wykonawcy z kraju i zagranicy będą snuli muzyczne opowieści spod małych żagli, znad małej wody.

 

 

 

 

 

Tagi: szanty, Festiwal Shanties
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 marca

S/y "Stary" z załogą Śląskiego Yacht Clubu pod dowództwem Jacka Wacławskiego opłynął Przylądek Horn; w trakcie rejsu "Stary" m.in. odwiedził Stację im. Henryka Arctowskiego.
sobota, 29 marca 2003
S/y "Asterias" pod dowództwem kapitana Marka Sobieskiego opłynął Przylądek Horn.
wtorek, 29 marca 1988