TYP: a1

Wymagający dzień na Pucharze Świata w Marsylii

czwartek, 6 czerwca 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Z powodu zbyt silnego wiatru nie wszyscy zawodnicy kontynuowali rywalizację podczas 2. dnia finałowych regatach żeglarskiego Pucharu Świata, które odbywają się w Marsylii. Najwyżej sklasyfikowane spośród naszych żeglarzy są Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda, które zajmują 4. miejsce w klasie 49erFX.Za nami dwa dni zmagań w finałowych regatach z cyklu Pucharu Świata u wybrzeży Francji. Tym razem panowały wyjątkowo wietrzne i wymagające warunki, a wiatr osiągał nawet 30 węzłów. W związku z tym w niektórych klasach nie udało się przeprowadzić ani jednego wyścigu.

Jedynie kiteboardzistom udało się zaliczyć wszystkie zaplanowane wyścigi. Miejsca dziewiąte, szóste, dziesiąte oraz dziewiąte zajął tego dnia Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno) i w efekcie zanotował minimalny spadek w klasyfikacji generalnej, z pozycji piątej na szóstą. Z kolei ani jednego wyścigu nie ukończył Błażej Ożóg (SKŻ ERGO Hestia Sopot) i przesunął się z lokaty czternastej na siedemnastą. Prowadzenie utrzymał aktualny mistrz świata, Francuz Nicolas Parlier, który jednego wyścigu nie ukończył, a w trzech kolejnych był najlepszy.

Jeden wyścig odbył się w klasie 470 i siódme na metę wpłynęły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), przez co zamieniły pozycję dziewiątą na dziesiątą. Nowymi liderkami zostały brązowe medalistki tegorocznych mistrzostw Europy, Holenderki Afrodite Zegers i Lobke Berkhout, które minęły linię mety jako pierwsze.W tak wymagających warunkach wietrznych tylko cztery załogi ukończyły jedyny wyścig w klasie 49er. Pomimo walki ta sztuka nie udała się Mikołajowi Staniulowi i Jakubowi Sztorchowi (YKP Gdynia), którzy spadli z pozycji ósmej na dziesiątą. Prowadzenia nie oddali Francuzi Kevin Fischer i Yann Jauvin przypływając w środę na drugim miejscu. W pozostałych klasach, w których ścigają się Polacy, nie odbyły się żadne wyścigi. Czwarte miejsce w klasie 49erFX zajmują Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), a liderkami są w tej flocie Austriaczki Laura Schofegger i Anna Boustani.

Natomiast na szóstej pozycji w klasie RS:X znajduje się Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), a dziesiąty jest Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń). Prowadzi Włoch Mattia Camboni. W kategorii kobiet dwunaste miejsce zajmuje Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), a dwudziesta druga jest jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska. Pierwsza lokatę zajmuje Japonka Megumi Iseda.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na czwartek. Klasy windsurfingowe oraz 49er, 49erFX, kiteboarding i Nacra 17 swoje wyścigi medalowe będą miały w sobotę 8 czerwca, a pozostałe konkurencje zakończą regaty w niedzielę. 

Tagi: regaty, windsurfing
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953