TYP: a1

Pierwsi triumfatorzy Nord Cup 2014

niedziela, 29 czerwca 2014
Informacja prasowa
Nord Cup
Fot. Bartosz Modelski
Załogi Pawła Tarnowskiego oraz Piotra Cichockiego zostały pierwszymi triumfatorami Nord Cup 2014, a rywalizacja jachtów Delphia 24 OD oraz Skippi 650 zaliczana była do punktacji Pucharu Polski. Natomiast w poniedziałek w Centrum Galion w Górkach Zachodnich poznamy najlepszych w kolejnych żeglarskich specjalnościach. Dla klas: Hobie 16, Hornet i Nautica 450 gdańskie regaty mają rangę mistrzostw Polski.

- Jak to w żeglarstwie bywa, na wodzie było różnie. Jednak mam nadzieję, że wszyscy są zadowoleni, gdyż udało nam się przeprowadzić po cztery wyścigi w każdej z klas - ocenił Mirosław Rychcik, brązowy medalista mistrzostw świata z 1981 roku w olimpijskiej klasie Finn, a podczas zmagań w Centrum Galion sędzia trasy, na której ścigali się żeglarze w klasach: Delphia 24 OD oraz Skippi 650.

Przeprowadzenie czterech wyścigów było o tyle istotne, że zgodnie z regulaminem każdej z załóg do punktacji końcowej nie był liczony najsłabszy wynik z wyścigu. Jak się okazało, aby wygrać, trzeba było zaliczyć po trzy wygrane biegi.

Paweł Tarnowski, skipper najlepszej załogi na jachtach typu Delphia 24, triumfem w Górkach Zachodnich sprawił sobie prezent na 36. rocznicę urodzin, która przypadała właśnie w niedzielę. Po zakończeniu dekoracji wszyscy startujący odśpiewali jubilatowi gromkie "Sto lat".

- Podczas regat były bardzo fajne warunki, wiało równo, 3-4 stopnie w skali Beauforta. Udało nam się wygrać trzy wyścigi, w jednym zajęliśmy 2. miejsce. Jednak walka była bardzo zacięta. Nie mieliśmy najlepszych startów. Dlatego później musieliśmy gonić. Na przykład w pierwszym niedzielnym wyścigu na kursie genakerowym z wiatrem udało nam się przebić z 5. na 2. pozycję - relacjonował Tarnowski.

Zwycięstwo załogi reprezentującej Ligę Morską Gliwice niespodzianką nie jest. Byli oni najlepsi w Nord Cup także przed rokiem.

- Regaty bardzo nam się podobają. Organizacja jest niesamowita. Cieszymy się, że udało nam się obronić ubiegłoroczny tytuł. To dopiero początek sezonu. Za nami trzecia z ośmiu tegorocznych imprez. Za dwa tygodnie z Górek Zachodnich zaczynamy długodystansowe mistrzostwa Polski. Celem też jest zwycięstwo, chcemy też wygrać klasyfikację generalną Pucharu Polski. Tych tytułów już trochę mamy. W klasie Delphia byliśmy pięciokrotnymi mistrzami kraju. Mamy też na koncie tytuł mistrzów Europy w klasie Skippi 650 - dodaje Tarnowski.

Co ciekawe załoga na co dzień ze sobą nie trenują, gdyż żeglarze mieszkają w różnych zakątkach Polski. Skipper jest z Gliwic, a jego załoganci mieszkają we Wrocławiu, Katowicach i Olsztynie.

Nie mają takich logistycznych problemów w załodze, która wygrała Nord Cup w klasie Skippi 650.

- Ja jestem z dziada pradziada warszawianinem, choć teraz mieszkam 30 kilometrów od Warszawy, nad Zalewem Zegrzyńskim. Natomiast wszyscy moi załoganci mieszkają w stolicy - przedstawia się Piotr Cichocki.

Ta ekipa wygrała w Górkach Zachodnich trzy z czterech wyścigów.

- Bez względu na to, czy regaty są łatwe, czy trudne, to moim zdaniem nigdy nie można kapitulować i zawsze trzeba walczyć do końca. Tutaj też mieliśmy taki wyścig, że "jechaliśmy" jako ostatni, a mimo to na metę wpływaliśmy jako pierwsi. Po prostu w każdych zawodach trzeba dbać, by wygrywać - ocenia Cichocki.

Zwycięzca Nord Cup liczy, że dla tej klasy przyjdą lepsze czasu.

- Właśnie zdobyliśmy sponsora i chcemy tę klasę wzmacniać, aby zaczęła mocniej funkcjonować - dodaje Cichocki.

Rafał Zakrzewski, dyrektor AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego Galion oraz Michał Korneszczuk, dyrektor sportowy Nord Cup 2014 wręczyli zwycięzcom zegarki marki Nautica, a pozostałe miejsca na podium zostały nagrodzone kosmetykami firmy Ziaja. Wśród wszystkich uczestników regat odbyło się zaś losowanie upominków fundowanych przez: Selden, North Sails i BIG-Active.

W poniedziałek w Centrum Galion w Górkach Zachodnich trzeci dzień Nord Cup wystartuje o godzinie 11:00. Decydujące wyścigi o podziale medale mistrzostw Polski rozegrają żeglarze w klasach: Hobie 16, Hornet i Nautica 450. Natomiast Finn, Europa i OK Dinghy zakończą rywalizację w Pucharze Polski.

PIERWSI TRIUMFATORZY NORD CUP

KLASA DELPHIA 24
1. Liga Morska Gliwice (Paweł Tarnowski, Tomasz Bączkiewicz, Łukasz Kiwer, Piotr Kucharski) 3 punkty
2. YK Stal Gdynia (Michał Korneszczuk, Jarosław Wróbel, Mateusz Żmudziński) 6
3. Spójnia Warszawa (Paweł Oskroba, Krzysztof Łodyga, Remigiusz Horodyski, Jacek Dydyń) 7

KLASA SKIPPI 650
1. Stowarzyszenie Skippi Warszawa (Piotr Cichocki, Piotr Wawrzewski, Przemysław Piekałkiewicz) 3 punkty
2. Bryza Olsztyn (Tomasz Malewski, Wojciech Polikarski, Paweł Kopczyński) 7
3. Iskra AMW Gdynia (Michał Bułkin, Maciej Jaskuła, Jerzy Żygadło) 8
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 June

Joanna Pajkowska zwycięzczynią TWO - STAR
wtorek, 20 czerwca 2017
We Fryburgu w Szwajcarii zmarł Bronisław Miazgowski - instruktor żeglarstwa i wychowania morskiego w Zarządzie Głównym dawnej Ligi Morskiej i Kolonialnej, pisarz-marynista, założyciel Klubu Marynistów, inicjator i założyciel Międzynarodowego Instytutu Kul
sobota, 20 czerwca 1981
Starosta koszaliński, na terenie przystani Klubu Tramp, wręczył pierwsze książeczki żeglarskie grupie miejscowych żeglarzy. Data ta została uznana za początek istnienia Klubu Morskiego Tramp w Koszalinie.
niedziela, 20 czerwca 1948
Urodził się w Kamyszynie nad Wołgą Witold Bublewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, działacz harcerski i Ligi Morskiej.
poniedziałek, 20 czerwca 1904
Yacht Klub Polski organizuje pierwsze morskie regaty na trasie Gdynia-Roenne; na starcie stanęło 9 jachtów; w regatach zwyciężył s/y "Witeź" z Kpt. Michałem Laudańskim.
wtorek, 20 czerwca 1933