TYP: a1

Pierwsi triumfatorzy Nord Cup 2014

niedziela, 29 czerwca 2014
Informacja prasowa
Nord Cup
Fot. Bartosz Modelski
Załogi Pawła Tarnowskiego oraz Piotra Cichockiego zostały pierwszymi triumfatorami Nord Cup 2014, a rywalizacja jachtów Delphia 24 OD oraz Skippi 650 zaliczana była do punktacji Pucharu Polski. Natomiast w poniedziałek w Centrum Galion w Górkach Zachodnich poznamy najlepszych w kolejnych żeglarskich specjalnościach. Dla klas: Hobie 16, Hornet i Nautica 450 gdańskie regaty mają rangę mistrzostw Polski.

- Jak to w żeglarstwie bywa, na wodzie było różnie. Jednak mam nadzieję, że wszyscy są zadowoleni, gdyż udało nam się przeprowadzić po cztery wyścigi w każdej z klas - ocenił Mirosław Rychcik, brązowy medalista mistrzostw świata z 1981 roku w olimpijskiej klasie Finn, a podczas zmagań w Centrum Galion sędzia trasy, na której ścigali się żeglarze w klasach: Delphia 24 OD oraz Skippi 650.

Przeprowadzenie czterech wyścigów było o tyle istotne, że zgodnie z regulaminem każdej z załóg do punktacji końcowej nie był liczony najsłabszy wynik z wyścigu. Jak się okazało, aby wygrać, trzeba było zaliczyć po trzy wygrane biegi.

Paweł Tarnowski, skipper najlepszej załogi na jachtach typu Delphia 24, triumfem w Górkach Zachodnich sprawił sobie prezent na 36. rocznicę urodzin, która przypadała właśnie w niedzielę. Po zakończeniu dekoracji wszyscy startujący odśpiewali jubilatowi gromkie "Sto lat".

- Podczas regat były bardzo fajne warunki, wiało równo, 3-4 stopnie w skali Beauforta. Udało nam się wygrać trzy wyścigi, w jednym zajęliśmy 2. miejsce. Jednak walka była bardzo zacięta. Nie mieliśmy najlepszych startów. Dlatego później musieliśmy gonić. Na przykład w pierwszym niedzielnym wyścigu na kursie genakerowym z wiatrem udało nam się przebić z 5. na 2. pozycję - relacjonował Tarnowski.

Zwycięstwo załogi reprezentującej Ligę Morską Gliwice niespodzianką nie jest. Byli oni najlepsi w Nord Cup także przed rokiem.

- Regaty bardzo nam się podobają. Organizacja jest niesamowita. Cieszymy się, że udało nam się obronić ubiegłoroczny tytuł. To dopiero początek sezonu. Za nami trzecia z ośmiu tegorocznych imprez. Za dwa tygodnie z Górek Zachodnich zaczynamy długodystansowe mistrzostwa Polski. Celem też jest zwycięstwo, chcemy też wygrać klasyfikację generalną Pucharu Polski. Tych tytułów już trochę mamy. W klasie Delphia byliśmy pięciokrotnymi mistrzami kraju. Mamy też na koncie tytuł mistrzów Europy w klasie Skippi 650 - dodaje Tarnowski.

Co ciekawe załoga na co dzień ze sobą nie trenują, gdyż żeglarze mieszkają w różnych zakątkach Polski. Skipper jest z Gliwic, a jego załoganci mieszkają we Wrocławiu, Katowicach i Olsztynie.

Nie mają takich logistycznych problemów w załodze, która wygrała Nord Cup w klasie Skippi 650.

- Ja jestem z dziada pradziada warszawianinem, choć teraz mieszkam 30 kilometrów od Warszawy, nad Zalewem Zegrzyńskim. Natomiast wszyscy moi załoganci mieszkają w stolicy - przedstawia się Piotr Cichocki.

Ta ekipa wygrała w Górkach Zachodnich trzy z czterech wyścigów.

- Bez względu na to, czy regaty są łatwe, czy trudne, to moim zdaniem nigdy nie można kapitulować i zawsze trzeba walczyć do końca. Tutaj też mieliśmy taki wyścig, że "jechaliśmy" jako ostatni, a mimo to na metę wpływaliśmy jako pierwsi. Po prostu w każdych zawodach trzeba dbać, by wygrywać - ocenia Cichocki.

Zwycięzca Nord Cup liczy, że dla tej klasy przyjdą lepsze czasu.

- Właśnie zdobyliśmy sponsora i chcemy tę klasę wzmacniać, aby zaczęła mocniej funkcjonować - dodaje Cichocki.

Rafał Zakrzewski, dyrektor AZS Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego Galion oraz Michał Korneszczuk, dyrektor sportowy Nord Cup 2014 wręczyli zwycięzcom zegarki marki Nautica, a pozostałe miejsca na podium zostały nagrodzone kosmetykami firmy Ziaja. Wśród wszystkich uczestników regat odbyło się zaś losowanie upominków fundowanych przez: Selden, North Sails i BIG-Active.

W poniedziałek w Centrum Galion w Górkach Zachodnich trzeci dzień Nord Cup wystartuje o godzinie 11:00. Decydujące wyścigi o podziale medale mistrzostw Polski rozegrają żeglarze w klasach: Hobie 16, Hornet i Nautica 450. Natomiast Finn, Europa i OK Dinghy zakończą rywalizację w Pucharze Polski.

PIERWSI TRIUMFATORZY NORD CUP

KLASA DELPHIA 24
1. Liga Morska Gliwice (Paweł Tarnowski, Tomasz Bączkiewicz, Łukasz Kiwer, Piotr Kucharski) 3 punkty
2. YK Stal Gdynia (Michał Korneszczuk, Jarosław Wróbel, Mateusz Żmudziński) 6
3. Spójnia Warszawa (Paweł Oskroba, Krzysztof Łodyga, Remigiusz Horodyski, Jacek Dydyń) 7

KLASA SKIPPI 650
1. Stowarzyszenie Skippi Warszawa (Piotr Cichocki, Piotr Wawrzewski, Przemysław Piekałkiewicz) 3 punkty
2. Bryza Olsztyn (Tomasz Malewski, Wojciech Polikarski, Paweł Kopczyński) 7
3. Iskra AMW Gdynia (Michał Bułkin, Maciej Jaskuła, Jerzy Żygadło) 8
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932